Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 4 - Lesson 5

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 4 - Lesson 5

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

 Illustrative Math - Algebra 1 - Unit 1- Lesson 7

Illustrative Math - Algebra 1 - Unit 1- Lesson 7

KG - University

12 Qs

Open Up - Grade 7 - Mathematics - Unit 5 - Lesson 3

Open Up - Grade 7 - Mathematics - Unit 5 - Lesson 3

KG - University

12 Qs

Unit 1 - Lesson 12 - Grade 8: Illustrative Mathematics

Unit 1 - Lesson 12 - Grade 8: Illustrative Mathematics

KG - University

13 Qs

Unit 8 - Lesson 15 - Grade 8: Illustrative Mathematics

Unit 8 - Lesson 15 - Grade 8: Illustrative Mathematics

KG - University

9 Qs

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 2 - Lesson 13

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 2 - Lesson 13

KG - University

8 Qs

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 3 - Lesson 15

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 3 - Lesson 15

KG - University

14 Qs

Unit 3 - Lesson 4 - Grade 8: Illustrative Mathematics

Unit 3 - Lesson 4 - Grade 8: Illustrative Mathematics

KG - University

13 Qs

Unit 7 - Lesson 2 - Grade 2: Illustrative Mathematics

Unit 7 - Lesson 2 - Grade 2: Illustrative Mathematics

KG - University

14 Qs

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 4 - Lesson 5

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 4 - Lesson 5

Assessment

Quiz

Math

Practice Problem

Hard

6.NS.1

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

9 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Use a standard inch ruler to answer this question. How many 1/2 's are in 7?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.NS.1

2.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Use a standard inch ruler to answer this question. How many 3/8 's are in 6?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.NS.1

3.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Use a standard inch ruler to answer this question. How many 5/16 's are in 1 and 1/17?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.NS.1

4.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Write a multiplication equation and a division equation to represent each question, statement, or diagram.a. There are 12 fourths in 3.b. c. How many 2/3 's are in 6?d.

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.NS.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At a farmer’s market, two vendors sell fresh milk. One vendor sells 2 liters for $3.80, and another vendor sells 1.5 liters for $2.70. Which is the better deal?

2 liters for $3.80
1.5 liters for $2.70

Tags

6.NS.1

6.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A recipe uses 5 cups of flour for every 2 cups of sugar.How much sugar is used for 1 cup of flour?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.NS.1

7.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A recipe uses 5 cups of flour for every 2 cups of sugar.How much flour is used for 1 cup of sugar?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.NS.1

8.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A recipe uses 5 cups of flour for every 2 cups of sugar.How much flour is used with 7 cups of sugar?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.NS.1

9.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A recipe uses 5 cups of flour for every 2 cups of sugar.How much sugar is used with 6 cups of flour?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.NS.1