
Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 5 - Lesson 1
Quiz
•
Math
•
•
Practice Problem
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mai had $14.50. She spent $4.35 at the snack bar and $5.25 at the arcade. What is the exact amount of money Mai has left?
Tags
6.NS.3
5.NBT.7
2.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
A large cheese pizza costs $7.50. Diego has $40 to spend on pizzas. How many large cheese pizzas can he afford?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
6.NS.3
5.NBT.7
3.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Tickets to a show cost $5.50 for adults and $4.25 for students. A family is purchasing 2 adult tickets and 3 student tickets.Estimate the total cost.
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
6.NS.3
5.NBT.7
4.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Tickets to a show cost $5.50 for adults and $4.25 for students. A family is purchasing 2 adult tickets and 3 student tickets.What is the exact cost?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
6.NS.3
5.NBT.7
5.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Tickets to a show cost $5.50 for adults and $4.25 for students. A family is purchasing 2 adult tickets and 3 student tickets.If the family pays $25, what is the exact amount of change they should receive?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
6.NS.3
5.NBT.7
6.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Chicken costs $3.20 per pound, and beef costs $4.59 per pound. What is the exact cost of 3 pounds of chicken?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
6.NS.3
5.NBT.7
7.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Chicken costs $3.20 per pound, and beef costs $4.59 per pound. What is the exact cost of 3 pound of beef?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
6.NS.3
5.NBT.7
8.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Chicken costs $3.20 per pound, and beef costs $4.59 per pound. How much more does 3 pounds of beef cost than 3 pounds of chicken?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
6.NS.3
5.NBT.7
9.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Let the side length of each small square on the grid represent 1 unit. Draw two different triangles, each with base 5 and 1/2 units and area 9 and 1/4 units^2. Why does each of your triangles have area 19 and 1/4 units^2?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
6.NS.3
5.NBT.7
Similar Resources on Wayground
5 questions
Open Up - Grade 7 - Mathematics - Unit 2 - Lesson 11
Quiz
•
KG - University
12 questions
Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 8 - Lesson 18
Quiz
•
KG - University
10 questions
Unit 7 - Lesson 12 - Grade 8: Illustrative Mathematics
Quiz
•
KG - University
13 questions
Unit 4 - Lesson 21 - Grade 5: Illustrative Mathematics
Quiz
•
KG - University
12 questions
Illustrative Math - Algebra 1 - Unit 2- Lesson 15
Quiz
•
KG - University
11 questions
Unit 4 - Lesson 15 - Grade 8: Illustrative Mathematics
Quiz
•
KG - University
7 questions
Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 2 - Lesson 11
Quiz
•
KG - University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Math
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
