
CCSS.Math.Content.8.F.B.4
Quiz
•
Mathematics
•
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
For lunch, Amanda had a hamburger and some potato chips. The hamburger totaled 325 calories and each chip had 12 calories. Write a liner equation to represent the situation.
Tags
CCSS.Math.Content.8.F.B.4
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
At what rate did the rain fall?
Tags
CCSS.Math.Content.8.EE.B.5
CCSS.Math.Content.8.F.B.4
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Tags
CCSS.Math.Content.8.F.B.4
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At Joe's Clown Car Rental Agency, renting a car costs $35 plus $0.75 for every mile it is driven.
Tags
CCSS.Math.Content.8.F.B.4
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the y-intercept of the line graphed below?
Tags
CCSS.Math.Content.8.F.B.4
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Is the sequence arithmetic: 37, 31, 25, 19, ...
Tags
CCSS.Math.Content.8.F.B.4
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?
$3.60
$3.55
$3.40
$3.50
Tags
CCSS.Math.Content.8.EE.B.5
CCSS.Math.Content.8.F.B.4
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
0 questions
CCSS.Math.Content.7.EE.B.3
Quiz
•
0 questions
CCSS.Math.Content.HSA.REI.B.3
Quiz
•
0 questions
CCSS.Math.Content.HSA.REI.B.3
Quiz
•
0 questions
Telling Time Review
Quiz
•
0 questions
3 Digit Addition with Regrouping
Quiz
•
0 questions
Unit 9 graphing in the first quadrant
Quiz
•
0 questions
CCSS.Math.Content.HSF.BF.B.4
Quiz
•
0 questions
Linear Equations with Two Variables
Quiz
•
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
