CCSS.Math.Content.6.NS.B.2

CCSS.Math.Content.6.NS.B.2

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

LATIHAN SOAL MTK SAT KELAS 8

LATIHAN SOAL MTK SAT KELAS 8

3rd Grade

20 Qs

BAB 5: UNGKAPAN ALGEBRA

BAB 5: UNGKAPAN ALGEBRA

1st - 12th Grade

15 Qs

STAAR Review Part 1 7th

STAAR Review Part 1 7th

7th Grade

18 Qs

October 1st - RP

October 1st - RP

7th Grade

20 Qs

Maths Term 4 Year 7 Mixed

Maths Term 4 Year 7 Mixed

7th Grade

20 Qs

Quiz 2 Materi Bilangan Pecahan Kelas 4 "MINU PUTRI"

Quiz 2 Materi Bilangan Pecahan Kelas 4 "MINU PUTRI"

4th Grade

15 Qs

Practice Test Review

Practice Test Review

9th - 12th Grade

15 Qs

numeri relativi moltiplicazione

numeri relativi moltiplicazione

7th Grade

20 Qs

CCSS.Math.Content.6.NS.B.2

CCSS.Math.Content.6.NS.B.2

Assessment

Quiz

Mathematics

Hard

CCSS
Math.Content.6.NS.B.2

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Certain words in a story problem will give you clues on what operation to use.  What operation should you use when you see the word "each"?

Divide
Multiply
Subtract
Add

Tags

CCSS.Math.Content.6.NS.B.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

32÷4=

4
6
8
10

Tags

CCSS.Math.Content.6.NS.B.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

$1.30
$6.50
$13.00
$0.65

Tags

CCSS.Math.Content.6.NS.B.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

(-10)/2 - 2

Undefined
0
-3
-7

Tags

CCSS.Math.Content.6.NS.B.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Abigail used 136.92 inches of lace equally on 12 dresses. How much lacedid she use on each dress?

Addition
Subtraction
Multiplication
Division

Tags

CCSS.Math.Content.6.NS.B.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

56 ÷ 7

7
8
9
10

Tags

CCSS.Math.Content.6.NS.B.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

-48/8

40

-6

6

-40

Tags

CCSS.Math.Content.6.NS.B.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?