CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Quiz 8

Quiz 8

9th - 12th Grade

20 Qs

Q2 MATH 8 - IF THEN STATEMENT

Q2 MATH 8 - IF THEN STATEMENT

8th - 9th Grade

20 Qs

NUMBERS UP TO 10 000

NUMBERS UP TO 10 000

3rd Grade

15 Qs

Repaso Unidad 10

Repaso Unidad 10

2nd Grade

20 Qs

Valószínűségszámítás

Valószínűségszámítás

8th Grade

15 Qs

STS Matematika Kelas 6 SDN 3 MCB

STS Matematika Kelas 6 SDN 3 MCB

12th Grade

20 Qs

Mathematics Concepts Grade 3

Mathematics Concepts Grade 3

3rd Grade

20 Qs

Year 10 percentages 'Green sheet' assessment

Year 10 percentages 'Green sheet' assessment

8th - 9th Grade

15 Qs

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

Assessment

Quiz

Mathematics

Hard

CCSS
Math.Content.6.RP.A.3

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Find the tip amount only.  $20 lunch;  20% tip

$ .40
$ 2.00
$ 4
$ 24

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following ratios are NOT equivalent to 20:24?

10:12
5:6
15:18
16:20

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Big Money Pedro bought a steak that weighs 1.4 pounds. The price is $4.50 per pound. How much does the steak cost?

$4.20
$6.90
$22.50
$6.30

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Complete the ratio tables

10, 15, 20
15, 20, 25
10, 35, 45
10, 15, 30

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Find the distance between Johnstown and Georgetown if they are 9 in apart on a map with a scale of 3 in : 11 mi.

121 mi
28 mi 
33 mi 
26 mi 

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?