
CCSS.Math.Content.6.RP.A.3
Quiz
•
Mathematics
•
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Find the tip amount only. $20 lunch; 20% tip
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following ratios are NOT equivalent to 20:24?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Big Money Pedro bought a steak that weighs 1.4 pounds. The price is $4.50 per pound. How much does the steak cost?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Complete the ratio tables
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Find the distance between Johnstown and Georgetown if they are 9 in apart on a map with a scale of 3 in : 11 mi.
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Name the operation
Quiz
•
2nd - 3rd Grade
20 questions
MATH 10 - 3RD QUARTER ASSESSMENT
Quiz
•
10th Grade
19 questions
untitled
Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Math Quiz
Quiz
•
3rd Grade
17 questions
Year 3 Maths Quiz Autumn
Quiz
•
3rd Grade
15 questions
Evaluación II Unidad Mate
Quiz
•
2nd Grade
15 questions
Ratio & Proportion
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Ch1: Measurement, Estimating
Quiz
•
University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Place Value
Quiz
•
KG - 3rd Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 5 & 6
Quiz
•
KG
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapter 7
Quiz
•
KG
17 questions
Unit 2 Review
Quiz
•
KG
10 questions
Function or Relation?
Quiz
•
KG - University
30 questions
Solving Systems of Equations
Quiz
•
KG - University
