
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
Quiz
•
Mathematics
•
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Edgar bought an eight pack of bottled water for $4.00. What was the unit price for the water?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A bird flies 35 meters in 10 seconds. If it keeps flying at the same rate, how long will it take it to fly 14 more meters?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The store was selling 4 chocolate bars for $2.00. How much would one chocolate bar cost?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
150 grams of fertilizer is required for a land area of 6 square acres. At this rate, how many grams of fertilizer is needed for 13 square acres?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
40 fl oz = _____ cups
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Money Conversion-Barbados
Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Foco na matemática
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Mineduc D
Quiz
•
7th - 12th Grade
15 questions
Geometria plana XIS
Quiz
•
2nd Grade
20 questions
Fotogrametri dan Penginderaan Jauh
Quiz
•
University
20 questions
KUIZ CELIK KEWANGAN
Quiz
•
Professional Development
20 questions
Penilaian Tengah Semester (PTS) Genap 2023/2024
Quiz
•
7th Grade
15 questions
time
Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Place Value
Quiz
•
KG - 3rd Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 5 & 6
Quiz
•
KG
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapter 7
Quiz
•
KG
17 questions
Unit 2 Review
Quiz
•
KG
10 questions
Function or Relation?
Quiz
•
KG - University
30 questions
Solving Systems of Equations
Quiz
•
KG - University
