
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
Quiz
•
Mathematics
•
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mary's recipe uses 3 cups of flour to make crusts for 2 pies. How many cups of flour will Mary need to make 9 pies?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the slowest reading rate?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Edgar bought an eight pack of bottled water for $4.00. What was the unit price for the water?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
8 gal = _____ qt
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
275 feet in 10 seconds =
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Rome can bicycle 24 miles in 2 hours, and many miles can she bicycle in 1 hour?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50. What is the price per candy bar?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
17 questions
REVIEW FOR LONG TEST 2
Quiz
•
5th Grade
17 questions
Briaunainiai
Quiz
•
10th - 12th Grade
15 questions
Bangun Ruang Sisi Lengkung Mtk Kls 9
Quiz
•
9th Grade
18 questions
Compound Interest A
Quiz
•
12th Grade
17 questions
Introducció semblança-Tales
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Slope of a Graph
Quiz
•
7th Grade
20 questions
RECTES I ANGLES
Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Grade 2 - Practice Test 4
Quiz
•
1st Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Place Value
Quiz
•
KG - 3rd Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 5 & 6
Quiz
•
KG
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapter 7
Quiz
•
KG
17 questions
Unit 2 Review
Quiz
•
KG
10 questions
Function or Relation?
Quiz
•
KG - University
30 questions
Solving Systems of Equations
Quiz
•
KG - University
