CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

W!SE Banking

W!SE Banking

CCSS.Math.Content.7.SP.C.5

CCSS.Math.Content.7.SP.C.5

TEKS.MATH.3.4F

TEKS.MATH.3.4F

Making Predictions

Making Predictions

TEKS.MATH.9-12.II.C.1

TEKS.MATH.9-12.II.C.1

TEKS.MATH.3.4F

TEKS.MATH.3.4F

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

Assessment

Quiz

Mathematics

Hard

CCSS
Math.Content.6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?

4 cookies per dollar
6 cookies per dollar
9 cookies per dollar
1/9 dollars per cookie

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

From Denver to Chicago = 3 in. If the scale is 1 in = 300 miles, find the actual distance.

300 miles
1000 miles
900 miles
600 miles

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A recipe calls for 3/4 cup of brown sugar for every 3 eggs. What is the unit rate of eggs per cup

1 cup per egg
2 cups per egg
3 eggs per cup
4 eggs per cup

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

The table lists the times it took Ross to rock climb 12 feet, 20 feet, and 36 feet. At this rate how long will it take Ross to climb 48 feet?

4 minutes
8 minutes
12 minutes
192 minutes

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

10 pens for $2 =

10 cents each
$20 each
20 cents each
$200 each

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The money used in Saudi Arabia is called the Riyal. The exchange rate is 7 Riyals = $2. Find how many Riyals you would receive if you exchanged $4.

18 Riyals
14 Riyals 
Potato Peeler 
1 Riyal 

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

How are rates and unit rates similar?

They both are fractions.
They both compare two different quantities of information.
They are not similar at all.
not here

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?