CCSS.Math.Content.7.EE.B.3

CCSS.Math.Content.7.EE.B.3

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Quiz Matemática 8-A

Quiz Matemática 8-A

8th Grade

15 Qs

GRADE 3

GRADE 3

3rd Grade

20 Qs

Scale Balancing Test - 1D

Scale Balancing Test - 1D

1st Grade

15 Qs

PROBABILITY THEORY AND DISTRIBUTIONS

PROBABILITY THEORY AND DISTRIBUTIONS

University

20 Qs

GEDC 1013 SF Q1

GEDC 1013 SF Q1

12th Grade

20 Qs

Remedial PTS Gasal Matematika Kelas 7

Remedial PTS Gasal Matematika Kelas 7

7th Grade

20 Qs

Day 4: Warm - UP / Review

Day 4: Warm - UP / Review

8th Grade

15 Qs

Latihan PTS genap MTK kelas 7

Latihan PTS genap MTK kelas 7

7th Grade

20 Qs

CCSS.Math.Content.7.EE.B.3

CCSS.Math.Content.7.EE.B.3

Assessment

Quiz

Mathematics

Hard

CCSS
Math.Content.7.EE.B.3, Math.Content.7.RP.A.3

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Solve for x:
3(5x + 10) + 10 = 6x - (x + 10)

3
-3
-5
5

Tags

CCSS.Math.Content.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

John wants to open a showroom and borrows $48,000 on 12% interest rate. He plans to pay this after 4 years. What will that total principal + interest payment be? 

$67,500
$72,050
$70,600
$71,040

Tags

CCSS.Math.Content.7.RP.A.3

CCSS.Math.Content.7.EE.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Joe's BBQ sells BBQ by the pound.  Michelle buys $8.75 worth of sides and then 6 pounds of barbeque.  If her total bill was $40.55, how much was each pound of barbeque?

$5.30
$3.95
$8.22
$5.32

Tags

CCSS.Math.Content.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Solve for x: 
(x+6)2=49

x=7,12
x=±7
x=1,-13
x=43,-55

Tags

CCSS.Math.Content.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Two rectangular walls each with a length of 12 feet and a width of 23 feet need to be painted.  It costs $0.08 per square foot for paint.  How much will it cost to paint the walls?

$22.08
$34.50
$23.04
$44.16

Tags

CCSS.Math.Content.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The steps in solving 5b - 6 = 24 are: 

Add 6 to both sides and divide both sides by 5
Add 6 to both sides and multiply both sides by 5
Subtract 6 from both sides then multiply both sides by 5
Subtract 6 from both sides then divide both sides by 5

Tags

CCSS.Math.Content.7.EE.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Fingernails grow about 1.5 inches per year.  How long would it take to grow nails 36 inches long?

54 years
24 years
34.5 years
37.5 years

Tags

CCSS.Math.Content.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?