CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Medidas de tiempo

Medidas de tiempo

4th Grade

16 Qs

Cuerpos geométricos

Cuerpos geométricos

5th Grade

20 Qs

SOAL ASSESMEN MATEMATIKA KELAS X

SOAL ASSESMEN MATEMATIKA KELAS X

10th Grade

20 Qs

ÔN TẬP TUẦN 25

ÔN TẬP TUẦN 25

2nd Grade

17 Qs

MATH KUIZ

MATH KUIZ

10th - 12th Grade

20 Qs

ضرب الاعداد الصحيحة

ضرب الاعداد الصحيحة

KG - University

20 Qs

Multiply & divide by 10

Multiply & divide by 10

3rd - 4th Grade

21 Qs

Addition and Subtraction Fractions

Addition and Subtraction Fractions

2nd Grade

15 Qs

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

Assessment

Quiz

Mathematics

Hard

CCSS
Math.Content.7.RP.A.1, Math.Content.7.EE.B.3

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Fill in the missing number into the ratio table

5
15
25
12

Tags

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

A flagpole is 1 in.= 4 ft. If the pole measures 12 inches, how tall is the actual pole?

16 feet
3 feet
48 feet
9 feet

Tags

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Express as a unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary.
$25.97 for 8 boxes 

$3.24 per box
$.31 per box
$3.25 per box
$3 per box

Tags

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality (in miles per hour) based on the table?

45
90
135
2

Tags

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the unit rate in this proportional relationship?

60 miles/1 hour
120 miles/ 2 hours
1 mile/ 1 hour

Tags

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour

Tags

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What is the rate of change for the following:
(4,5) (2, 15) 

-1/5
1/5
-5
5

Tags

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?