
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
Quiz
•
Mathematics
•
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Find the Unit Rate.
72 ounces for 12 servings
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A job pays $56 for 8 hours of work. How much money does the job pay per hour?
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the rate of change.
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate in dollars earned per day?
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At what rate did the rain fall?
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which company shows a greater rate of change?
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Distance, Time, and Speed
Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Final Exam Game
Quiz
•
University
15 questions
Math monthly test of February 2021
Quiz
•
2nd Grade
15 questions
Supplementary angles
Quiz
•
7th - 11th Grade
15 questions
OPERAZIONI E PROPRIETA'
Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Plano Cartesiano 1
Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Solving systems of equations by substitution_1
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Math 10C Labelling Right Triangles
Quiz
•
8th - 11th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Place Value
Quiz
•
KG - 3rd Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 5 & 6
Quiz
•
KG
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapter 7
Quiz
•
KG
17 questions
Unit 2 Review
Quiz
•
KG
10 questions
Function or Relation?
Quiz
•
KG - University
30 questions
Solving Systems of Equations
Quiz
•
KG - University
