
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
Quiz
•
Mathematics
•
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Express as a unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary.
$25.97 for 8 boxes
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
At what rate did the rain fall?
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What mathematical operation do ratios involve?
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which of the following rates of change represents the graph shown?
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Ethan can drive his car 130 miles on 4 gallons of gas. At this rate, how many gallons of gas will Trey need in order to drive 195 miles?
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.3
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Kelas 3 Tema 7 Subtema 2
Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Hipérbola
Quiz
•
1st - 4th Grade
20 questions
四年级 数学 复习(4)
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Getalle en verhoudings
Quiz
•
3rd Grade
15 questions
Introducción a los números enteros
Quiz
•
7th Grade
15 questions
REVISÃO A1
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Simpanan dan Pelaburan
Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Penilaian Harian Ke- 1 Materi Bilangan Berpangkat dan Bentuk Akar
Quiz
•
9th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
