TEKS.MATH.9-12.X.B

TEKS.MATH.9-12.X.B

9th - 12th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Arithmetic Progression

Arithmetic Progression

10th Grade

15 Qs

Year 8 May 2020 Part 2

Year 8 May 2020 Part 2

9th Grade

20 Qs

Composite of Functions

Composite of Functions

12th Grade

18 Qs

Arithmetic Means and Series

Arithmetic Means and Series

9th - 10th Grade

15 Qs

GEN. MATH SUMMATIVE TEST

GEN. MATH SUMMATIVE TEST

11th Grade

20 Qs

Paper 1 Mathematics PT3

Paper 1 Mathematics PT3

8th - 10th Grade

20 Qs

MAT S213 Reviewer 2

MAT S213 Reviewer 2

12th Grade

20 Qs

Basic Algebraic Equation

Basic Algebraic Equation

12th Grade - University

20 Qs

TEKS.MATH.9-12.X.B

TEKS.MATH.9-12.X.B

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Hard

TEKS
MATH.9-12.X.B, MATH.9-12.I.B, MATH.9-12.VIII.C

+1

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A pharmacist filled 5 prescriptions in 20 minutes.  At this rate, how many prescriptions would the pharmacist expect to gill in 2 hours?

15
25
30
35

Tags

TEKS.MATH.9-12.I.B

TEKS.MATH.9-12.X.B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Budgeting is crucial to your financial success.

True
False

Tags

TEKS.MATH.9-12.X.B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Suppose a culture of bacteria begins with 5000 cells and dies by 30% each year. Write an equation that represents this situation.

y=5000(0.7)x
y=30(5000)x
y=5000(1.3)x
y=5000xx

Tags

TEKS.MATH.9-12.VIII.C

TEKS.MATH.9-12.X.B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jonathan's new clothes cost a total of $572.50 before tax. What type of tax does Jonathan have to pay for his new clothes?

Income Tax
Property Tax
Payroll Tax
Sales Tax

Tags

TEKS.MATH.9-12.X.B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A toy company spends $1500 per day for factory expenses plus $8 to make each teddy bear.  They sell the teddy bears for $12 a piece.  Which equation could be used to find the number of bears t the company has to sell in one day to equal its daily cost?

1500 + 8t = 12
12 + 8t = 1500
1500 + 8t = 12t
8t = 12t + 1500

Tags

TEKS.MATH.9-12.VIII.C

TEKS.MATH.9-12.X.B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mark took a loan out for $25,690 to purchase a truck. At an interest rate of 5.2% compounded monthly, how much total will he have paid after 5 years?

$33,299.42       playing dodgeball
$33,672.68   climbing trees
$34,157.04         riding unicycles
$34,710.88      flipping pancakes

Tags

TEKS.MATH.9-12.I.B

TEKS.MATH.9-12.VIII.C

TEKS.MATH.9-12.X.B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A car traveled at an average speed of 80 miles per hour for 3 hours and consumed fuel at a rate of 34 miles per gallon. Approximately how many gallons of fuel did the car use for the entire 3-hour trip? 

3
2
6
7

Tags

TEKS.MATH.9-12.I.B

TEKS.MATH.9-12.X.B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?