CCSS.Math.Content.4.MD.A.2

CCSS.Math.Content.4.MD.A.2

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Vergroten/verkleinen

Vergroten/verkleinen

5th - 12th Grade

15 Qs

Relaciones entre las unidades de longitud

Relaciones entre las unidades de longitud

5th Grade

18 Qs

REVIEW FOR LONG TEST 2

REVIEW FOR LONG TEST 2

5th Grade

17 Qs

KUIZ BENTUK 2D&3D TAHUN 1

KUIZ BENTUK 2D&3D TAHUN 1

1st - 2nd Grade

25 Qs

Latihan PAS Denah dan Skala

Latihan PAS Denah dan Skala

5th Grade

15 Qs

THEMATIC EXERCISE ONE

THEMATIC EXERCISE ONE

1st Grade

15 Qs

Números racionais 1

Números racionais 1

6th Grade

20 Qs

Testi Vlersues

Testi Vlersues

1st - 9th Grade

17 Qs

CCSS.Math.Content.4.MD.A.2

CCSS.Math.Content.4.MD.A.2

Assessment

Quiz

Mathematics

Hard

CCSS
Math.Content.4.MD.A.2, Math.Content.4.NBT.B.5, Math.Content.7.G.B.6

+1

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Braiden is making pancakes.  He uses 1/4 cup of white flour and 2/4 cup wheat flour.  How many cups of flour are in the pancakes?

3/4 cup
1/4 cup
1/2 cup
4/4 cup

Tags

CCSS.Math.Content.4.MD.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It is currently 8:01 a.m. What time will it be in 3 hour and 17 minutes?

11:18 a.m.
11:17 a.m.
10:18 a.m.
4:44 a.m.

Tags

CCSS.Math.Content.4.MD.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A pet store sold 74 puppies in one week. If each of the puppies cost 60 dollars, how much money did the pet store make?

$4,440
$4,432
$3,810
$4,810

Tags

CCSS.Math.Content.4.NBT.B.5

CCSS.Math.Content.4.MD.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the volume of the prism.

1000 square units
1000 cubic units
100 cubic units
100 square units

Tags

CCSS.Math.Content.7.G.B.6

CCSS.Math.Content.4.MD.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A small milk carton (like at school) is 1 

cup
gallon

Tags

CCSS.Math.Content.4.MD.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Marc drove 448 miles to go to see a basketball game. He drove for 8 hours.  What is the average number of miles Marc drove each hour? 

56
65
1045
20,216

Tags

CCSS.Math.Content.4.MD.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Jenny has 3 quarters and 4 dimes. If he spends 1/2 of a dollar, how much money will he have left?

$0.65
$0.50
$0.55
$0.60

Tags

CCSS.Math.Content.4.MD.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?