
TEKS.MATH.7.3A
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Sonya purchased 3/4 pound of pecans for $5.40. What is the cost of 1 pound of pecans?
Tags
TEKS.MATH.7.3A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Calculate
0.6÷5
Tags
TEKS.MATH.7.3A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Combine like terms
3x + 2x + 3y - 7y
Tags
TEKS.MATH.7.3A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A relay race lasts 5.8 miles. The relay team has 4 runners. If each runner goes the same distance, how far does each team member run?
Tags
TEKS.MATH.7.3A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Charlie got 18 out of 25 questions correct on his test. How can Charlie's grade be written as a decimal?
Tags
TEKS.MATH.7.3A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the sum.
(3y2 + y3 - 5) + (4y2 -4y + 2y3 + 8)
Tags
TEKS.MATH.7.3A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
8 - (-5)
Tags
TEKS.MATH.7.3A
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
POTENCIACIÓN NIVEL I
Quiz
•
1st Grade - University
20 questions
1C_1 Equation Revision
Quiz
•
7th Grade
20 questions
12 Data Handling
Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
SUMA I RESTA
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Angles, Parallel Lines & Transversals
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Supplementary angles
Quiz
•
7th - 11th Grade
20 questions
Réduction d'expressions littérales
Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Penilaian Sumatif Aritmatika Sosial
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
