Pre Test/Review

Pre Test/Review

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

AJ Petty

Used 2+ times

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Round 23.542 to the nearest tenth.

23.5
23.6
23.54
23

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Solve  3x - 7 = 32

13
-13
12
-12

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Solve for x:

x = 20
x = 7
x = 10
x = 3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

-32/8

-4
-5
4
24

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

5.    6b = 30

x = 36
x = 24
x = 180
x = 5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

3, 4, 5, 5, 5, 6, 7

The range of these numbers is

15

4

2

5

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?