Quiz Math( Linear Equation-hard)

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
shifa othman
Used 3+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the value of x and y.
x + 4y = 14
3x + 2y = 12
x = 3 , y = 2
x = 2, y = 6
x = 2 , y = 3
x = 3 , y = 4
Tags
CCSS.8.EE.C.8B
CCSS.HSA.REI.C.6
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the value of y
y + 14y - 5 = 175
y = 12
y = 17
y = 71
y = 13
y = 21
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the value of f and e
3f - 2e = 19
5f + 7e = 11
f = -4 , e = 5
f = 5, e = -2
f = 5 e = 4
f = -5 , e = -2
f = 3 , e = 2
Tags
CCSS.8.EE.C.8B
CCSS.HSA.REI.C.6
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The total money that Amin and Ruwais have is RM 60. When Amin give RM 5 to Ruwais, the total of Amin money becomes twice the total of Ruwais money. How many ringgit does each of them have at first?
Ruwais have RM20 and Amin have RM40
Amin have RM 45 and Ruwais have RM 15
Ruwais have RM40 and Amin have RM20
Amin have RM50 and Ruwais have RM25
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Salmi had 27 apples. She give some of her apples to Husna to make the total the total of her apples become twice the total of Husna s' guavas. The total fruit (guavas and apples) that Husna have now is 21. How many guavas and apples does Husna have now?
Husna has 16 guavas and 6 apples
Husna has 14 guavas and 7 apples
Husna has 16 apples and 5 guavas
Husna has 15 apples and 6 guavas
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Last week, Firzan with his wife and their 6 years old triplet went to butterfly Park and the ticket price is RM 137. Yesterday, Ali went to the same butterfly Park with his older sister and their 2 nepwhes who is under 12and the ticket price is RM 112. The price for adult is RM ____ and the perice for child is RM ____
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Randall breeds chickens and ducks. Last week, he sold 9 chickens and 5 ducks for $97. This month, he sold 6 chickens and 3 ducks for$63. How much does a chicken cost, and how much does a duck cost?
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
8 questions
Chapter 20 Mark-up and Margin

Quiz
•
1st - 12th Grade
10 questions
4.3 KADARAN

Quiz
•
7th - 12th Grade
10 questions
Real-Life Linear Equations: Graphing & Problem Analysis

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
Đề Timo số 1

Quiz
•
5th Grade - University
12 questions
Rates Proportions and Applications

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Addition Subtraction Money

Quiz
•
3rd Grade - University
15 questions
Write & Solve Equations Review

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
Mastering Linear Equations: Solve Real-World Problems

Quiz
•
8th Grade - University
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Real Number System

Quiz
•
8th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
32 questions
Rate of Change Review

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Solving Equations

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Two-Step Equations

Quiz
•
8th Grade
17 questions
Logos!

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Weekly Review Term 1 Week 4

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Rational and Irrational Numbers

Quiz
•
8th Grade