Unit Rate on Graphs
Quiz
•
Mathematics, Other
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+4
Standards-aligned
Elizabeth Connelly
Used 20+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What does the point (0,0) represent in context of the situation?
No cookies were sold.
No money is made selling cookies.
No money is made when selling two cookies.
No cookies were sold and no money was made.
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A Canoe Rental company's prices are represented in the graph. What is the meaning of the point (1, 12)?
The company charges $1 for 1 hour.
The company charges $12 for 1 hour.
The company charges $1 for 12 hours.
The company charges $12 for 12 hours.
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which statement below accurately represents the graph?
is the unit rate
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which statement matches the graph?
Taylor can write 6 words in 150 minutes
Taylor can write 100 words in 4 minute
Taylor can write 50 words per minute
Taylor can write 2 words in 50 minutes
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which graph shows a proportional relationship between x and y?
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The graph shows the cost of grapes when purchased by the pound.
What is the cost for 1 pound of grapes?
$0.70
$1.25
$2.00
$1.50
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What is the unit rate for the rain fall?
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Class 7 Online Quiz 2
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Conversion Metric to Metric
Quiz
•
7th Grade - University
16 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
General knowledge
Quiz
•
3rd Grade - University
20 questions
Segiempat dan segitiga kelas 7 Patul
Quiz
•
KG - 7th Grade
23 questions
Latihan Ujian PPKN Kelas 7 Semester 2
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Fantastic beasts The crimes of Grindelwald
Quiz
•
1st Grade - University
15 questions
Football Quiz
Quiz
•
KG - Professional Dev...
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Solving 2-step equations
Quiz
•
7th Grade
