331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were on each bus?
Writing and Solving a Real-World Equations

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Medium
Daniella Lucero
Used 2+ times
FREE Resource
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
54
50
55
53
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Cristy had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
$2
$3
$4
$5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Zaniah bought 7 boxes of cookies. A week later half of all her boxes were destroyed in a fire. There are now only 22 boxes left. With how many did she start?
37
35
36
38
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Leah won 40 bouncy balls playing horseshoes at her school's game night. Later, she gave two to each of her friends. She only has 8 remaining. How many friends does she have?
16
15
14
13
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Will spent half of his weekly allowance playing mini-golf. To earn more money his parents let him wash the car for $4. What is his weekly allowance if he ended with $12?
$16
$14
$12
$10
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How old am I if 400 reduced by 2 times my age is 244?
78
80
76
82
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Julian sold half of his comic books and then bought sixteen more. He now has 36. With how many did he begin?
40
36
32
44
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Multi-Step Word Problems Multiplication and Division

Quiz
•
3rd Grade - University
15 questions
Solving Two-Step Word Problems

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Two-Way Frequency Tables

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Data Representation Vocabulary

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
One and Two Step Word Problems

Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Grade 3 Subtraction: Fun Word Problems Adventure

Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Mastering Three-Digit Addition & Subtraction Problems

Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Subtraction Word Problems: Two-Digit Challenges for 4th Grade

Quiz
•
4th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review

Quiz
•
8th - 9th Grade