Writing and Solving a Real-World Equations

Writing and Solving a Real-World Equations

9th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Equations Word Problems

Solving Equations Word Problems

8th - 12th Grade

12 Qs

Word Problems & Multi-Step Equations

Word Problems & Multi-Step Equations

7th - 10th Grade

10 Qs

Multi-step Equations Word Problems

Multi-step Equations Word Problems

8th - 9th Grade

14 Qs

Dot Plots

Dot Plots

7th - 11th Grade

10 Qs

Solving Real World Equations

Solving Real World Equations

9th Grade - University

15 Qs

Creating Equations

Creating Equations

6th - 10th Grade

10 Qs

writing two step equations

writing two step equations

7th - 9th Grade

15 Qs

Solving Two-Step Word Problems

Solving Two-Step Word Problems

7th Grade - University

15 Qs

Writing and Solving a Real-World Equations

Writing and Solving a Real-World Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Medium

Created by

Daniella Lucero

Used 2+ times

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were on each bus?

54

50

55

53

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Cristy had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

$2

$3

$4

$5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Zaniah bought 7 boxes of cookies. A week later half of all her boxes were destroyed in a fire. There are now only 22 boxes left. With how many did she start?

37

35

36

38

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Leah won 40 bouncy balls playing horseshoes at her school's game night. Later, she gave two to each of her friends. She only has 8 remaining. How many friends does she have?

16

15

14

13

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Will spent half of his weekly allowance playing mini-golf. To earn more money his parents let him wash the car for $4. What is his weekly allowance if he ended with $12?

$16

$14

$12

$10

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How old am I if 400 reduced by 2 times my age is 244?

78

80

76

82

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Julian sold half of his comic books and then bought sixteen more. He now has 36. With how many did he begin?

40

36

32

44

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?