
ACT Math Practice Pre-Algebra
Quiz
•
Mathematics
•
9th - 12th Grade
•
Easy
+7
Standards-aligned
Mayra Silva
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The numbers 1 through 15 were each written on individual pieces of paper, 1 number per piece. Then the 15 pieces of paper were put in a jar. One piece of paper will be drawn from the jar at random. What is the probability of drawing a piece of paper with a number less than 9 written on it?
Tags
CCSS.7.SP.C.7B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
Tags
CCSS.6.EE.A.2C
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
Tags
CCSS.HSA.APR.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
Of the 520 students in Grady Elementary, 65% ride the bus. How mnay students ride the bus?
338 students
65 students
500 students
585 students
455 students
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
5. What is the mean of 42, 13, 31, 87, 24, 58, 76, and 69?
50
400
5
8
Tags
CCSS.6.SP.B.5C
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
13 questions
M2 WI H01 Procenten TJZ
Quiz
•
9th Grade
15 questions
Supplementary angles
Quiz
•
7th - 11th Grade
12 questions
Math Riddles (Panitia Matematik)
Quiz
•
9th - 11th Grade
20 questions
Solving systems of equations by substitution_1
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Math 10C Labelling Right Triangles
Quiz
•
8th - 11th Grade
10 questions
parallel lines and transversals
Quiz
•
9th - 11th Grade
13 questions
Parabola - Vertex Form 1
Quiz
•
10th Grade
10 questions
CLASS-IX MATHS
Quiz
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
5 questions
Triangle Congruence Theorems
Interactive video
•
9th - 12th Grade
20 questions
Triangle Congruence Theorems
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Graphing Systems of Equations
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Function or Not a Function
Quiz
•
8th - 9th Grade
14 questions
Model and Solve Linear Equations
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Test Your Christmas Trivia Skills
Interactive video
•
6th - 10th Grade
17 questions
Identify Linear and Nonlinear Functions
Quiz
•
8th - 12th Grade
