Lesson 2 Review

Lesson 2 Review

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate Word Problems with Fractions

Unit Rate Word Problems with Fractions

7th Grade

10 Qs

Practicing Proportions with Word Problems

Practicing Proportions with Word Problems

6th - 7th Grade

8 Qs

7th Grade Ratios and Proportions

7th Grade Ratios and Proportions

7th Grade

14 Qs

G7U4Q1 Review

G7U4Q1 Review

7th Grade

10 Qs

Unit Rate & Unit Price

Unit Rate & Unit Price

6th - 7th Grade

7 Qs

Proportions

Proportions

7th Grade

15 Qs

Unit Rates and Proportions

Unit Rates and Proportions

6th - 7th Grade

15 Qs

Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

7th Grade

15 Qs

Lesson 2 Review

Lesson 2 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Kelly Kruszynsky

Used 11+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which of the following tables hows a rate greater than 1 kilometer PER HOUR?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

** Find the unit rate first for rice per cup of milk. Then find out how much rice for 3 cups of milk.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

true

false

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

true

false

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

REMINDER! How can you make 0.3 a fraction?

0.06

1.5

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?