Grade 6 | Unit 2 | Lesson 8: How Much for One? | Practice Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Illustrative Mathematics
FREE Resource
11 questions
Show all answers
1.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
In 2016, the cost of 2 ounces of pure gold was $2,640. Complete the double number line to show the cost for 1, 3, and 4 ounces of gold.
Evaluate responses using AI:
OFF
2.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $14. Draw tick marks and write labels to show the prices of 1, 2, and 3 pounds of tomatoes.
Evaluate responses using AI:
OFF
3.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
4 movie tickets cost $48. At this rate, what is the cost of 5 movie tickets?
Evaluate responses using AI:
OFF
4.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
4 movie tickets cost $48. At this rate, what is the cost of 11 movie tickets?
Evaluate responses using AI:
OFF
5.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Priya bought these items at the grocery store. Find each unit price. 12 eggs for $3. How much is the cost per egg?
Evaluate responses using AI:
OFF
6.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Priya bought these items at the grocery store. Find each unit price. 3 pounds of peanuts for $7.50. How much is the cost per pound?
Evaluate responses using AI:
OFF
7.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Priya bought these items at the grocery store. Find each unit price. 4 rolls of toilet paper for $2. How much is the cost per roll?
Evaluate responses using AI:
OFF
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Real World Algebraic Equation

Quiz
•
6th Grade - University
9 questions
Grade 7 | Unit 2: Introducing Proportional Relationships | Check Your Readiness (B)

Quiz
•
6th Grade - University
8 questions
Grade 8 | Unit 4 | Lesson 15: Writing Systems of Equations | Practice Problems

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
Practice Solving Equations and Representing Situations with Equa

Quiz
•
6th - 8th Grade
6 questions
Grade 8 | Unit 5 | Lesson 8: Linear Functions | Practice Problems

Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
6th Grade IM Unit 2 Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Representing Situations with Equations

Quiz
•
6th Grade - University
13 questions
Introducing Ratios Unit 2 Review

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade