Grade 6 | Unit 2 | Lesson 10: Comparing Situations by Examining Ratios | Practice Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Illustrative Mathematics
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
A slug travels 3 centimeters in 3 seconds. A snail travels 6 centimeters in 6 seconds. Both travel at constant speeds. Mai says, “The snail was traveling faster because it went a greater distance.” Do you agree with Mai? Explain or show your reasoning.
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
If you blend 2 scoops of chocolate ice cream with 1 cup of milk, you get a milkshake with a stronger chocolate flavor than if you blended 3 scoops of chocolate ice cream with 2 cups of milk. Explain or show why.
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
There are 2 mixtures of light purple paint. Mixture A is made with 5 cups of purple paint and 2 cups of white paint. Mixture B is made with 15 cups of purple paint and 8 cups of white paint. Which mixture is a lighter shade of purple? Explain your reasoning.
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Tulip bulbs are on sale at store A, at 5 for $11.00, and the regular price at store B is 6 for $13. Is each store pricing tulip bulbs at the same rate? Explain how you know.
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
A plane travels at a constant speed. It takes 6 hours to travel 3,360 miles. What is the plane’s speed in miles per hour?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
A plane travels at a constant speed. It takes 6 hours to travel 3,360 miles. At this rate, how many miles can it travel in 10 hours?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
A pound of ground beef costs $5. At this rate, what is the cost of: 3 pounds?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
NS.1 Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratios &Proportions

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Solving Problems with Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
QUIZ 1

Quiz
•
11th Grade
13 questions
Determine an Unknown Value

Quiz
•
6th Grade - University
16 questions
NYS 2018 and 2019 Released Questions Book 1 Grade 6 Math

Quiz
•
6th Grade
10 questions
4th Grade Mixed Numbers & Fraction Multiplication Quiz

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Multiplication of Fractions

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade