Grade 6 | Unit 3 | Lesson 5: Comparing Speeds and Prices | Practice Problems

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 5: Comparing Speeds and Prices | Practice Problems

6th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Scale Drawing Pre - Unit Diagnostic Assessment

Scale Drawing Pre - Unit Diagnostic Assessment

7th Grade

11 Qs

OpenUp 6th Math 1.18 Practice Problems and Vocab

OpenUp 6th Math 1.18 Practice Problems and Vocab

6th Grade

12 Qs

Grade 7 | Unit 1: Scale Drawings | Check Your Readiness (A)

Grade 7 | Unit 1: Scale Drawings | Check Your Readiness (A)

6th Grade - University

12 Qs

Grade 6 | Unit 1 | Lesson 13: Polyhedra | Practice Problems

Grade 6 | Unit 1 | Lesson 13: Polyhedra | Practice Problems

6th Grade - University

10 Qs

U3L5 Comparing Speeds and Prices Practice

U3L5 Comparing Speeds and Prices Practice

6th Grade

7 Qs

Grade 7 | Unit 3: Measuring Circles | End-of-Unit Assessment (B)

Grade 7 | Unit 3: Measuring Circles | End-of-Unit Assessment (B)

6th Grade - University

7 Qs

Grade 6 | Unit 6 | Lesson 13: Expressions with Exponents | Practice Problems

Grade 6 | Unit 6 | Lesson 13: Expressions with Exponents | Practice Problems

6th Grade - University

11 Qs

Grade 7 | Unit 1: Scale Drawings | Check Your Readiness (B)

Grade 7 | Unit 1: Scale Drawings | Check Your Readiness (B)

6th Grade - University

13 Qs

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 5: Comparing Speeds and Prices | Practice Problems

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 5: Comparing Speeds and Prices | Practice Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
5.MD.A.1

Standards-aligned

Created by

Illustrative Mathematics

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Mai and Priya were on scooters. Mai traveled 15 meters in 6 seconds. Priya travels 22 meters in 10 seconds. Who was moving faster? Explain your reasoning.

Evaluate responses using AI:

OFF

2.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Here are the prices for cans of juice that are the same brand and the same size at different stores. Which store offers the best deal? Explain your reasoning.

Evaluate responses using AI:

OFF

3.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A 450-square-foot apartment in New York City costs $540,000. What is the price per square foot? Explain or show your reasoning.

Evaluate responses using AI:

OFF

4.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A 2,100-square-foot home in Cheyenne, Wyoming, costs $110 per square foot. How much does this home cost? Explain or show your reasoning.

Evaluate responses using AI:

OFF

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

There are 33.8 fluid ounces in a liter. There are 128 fluid ounces in a gallon. About how many liters are in a gallon? Is your estimate larger or smaller than the actual number of liters in a gallon? Explain how you know.

2

3

4

5

Tags

CCSS.5.MD.A.1

6.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Diego is 165 cm tall. Andre is 1.7 m tall. Who is taller, Diego or Andre? Explain your reasoning.

Evaluate responses using AI:

OFF

7.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Name an object that could be about the same length as each measurement.

Evaluate responses using AI:

OFF

8.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Name an object that could be about the same length as each measurement.

Evaluate responses using AI:

OFF