Grade 6 | Unit 3 | Lesson 6: Interpreting Rates | Practice Problems

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 6: Interpreting Rates | Practice Problems

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Estimate Customary Capacity

Estimate Customary Capacity

4th Grade - University

14 Qs

Capacity Customary Measurement Review

Capacity Customary Measurement Review

4th - 6th Grade

11 Qs

Capacity Conversion

Capacity Conversion

4th - 6th Grade

10 Qs

Customary Capacity Measurement

Customary Capacity Measurement

5th Grade - University

15 Qs

What are Ratios?

What are Ratios?

6th Grade

15 Qs

Interim 1 Review

Interim 1 Review

7th Grade

15 Qs

Convert Customary Units of Volume and Capacity

Convert Customary Units of Volume and Capacity

5th Grade - University

15 Qs

Customary Units of Volume

Customary Units of Volume

4th Grade - University

15 Qs

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 6: Interpreting Rates | Practice Problems

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 6: Interpreting Rates | Practice Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
7.RP.A.1, 7.RP.A.2, 7.RP.A.3

+1

Standards-aligned

Created by

Illustrative Mathematics

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A pink paint mixture uses 4 cups of white paint for every 3 cups of red paint. The table shows different quantities of red and white paint for the same shade of pink. Complete the table:

white paint (cups)red paint (cups)
43
4/31
13/4
16/34
515/4

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

2.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. What is the cost per pint?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

3.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. How many pints do you get per dollar?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

4.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. At this rate, how many pints can you afford for $20.00?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

5.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. At this rate, how much will 8 pints of raspberries cost?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

6.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

7.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?