Grade 6 | Unit 3 | Lesson 6: Interpreting Rates | Practice Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Illustrative Mathematics
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
A pink paint mixture uses 4 cups of white paint for every 3 cups of red paint. The table shows different quantities of red and white paint for the same shade of pink. Complete the table:
white paint (cups) | red paint (cups) |
---|---|
4 | 3 |
4/3 | 1 |
1 | 3/4 |
16/3 | 4 |
5 | 15/4 |
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
2.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. What is the cost per pint?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
3.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. How many pints do you get per dollar?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
4.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. At this rate, how many pints can you afford for $20.00?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
5.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. At this rate, how much will 8 pints of raspberries cost?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.7.EE.B.3
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
6.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
7.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Dimensional Analysis

Quiz
•
8th - 9th Grade
14 questions
Gallons, Pints, Quarts, Cups

Quiz
•
4th Grade - University
13 questions
Unit 2.2 - Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Ratio, Rates, and Percent Proportions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
What are Ratios?

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Open Up Resources Grade 6 Unit 2 Mid-Review of Lessons 1-10

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Customary Liquid Measurements

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
fraction division word problems

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade