Grade 6 | Unit 3 | Lesson 7: Equivalent Ratios Have the Same Unit Rates | Practice Problems

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 7: Equivalent Ratios Have the Same Unit Rates | Practice Problems

6th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio/ Rate/ Unit Rate

Ratio/ Rate/ Unit Rate

6th - 8th Grade

13 Qs

Rate and Unit Rate Quiz

Rate and Unit Rate Quiz

6th Grade

10 Qs

Unit Rates with Complex Fractions

Unit Rates with Complex Fractions

7th - 8th Grade

10 Qs

Speed, distance and time

Speed, distance and time

6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Week 12 Practice Problems

Week 12 Practice Problems

6th - 8th Grade

8 Qs

Unit Rates/Percents

Unit Rates/Percents

6th Grade

10 Qs

Porportional Relationships

Porportional Relationships

7th - 9th Grade

11 Qs

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 7: Equivalent Ratios Have the Same Unit Rates | Practice Problems

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 7: Equivalent Ratios Have the Same Unit Rates | Practice Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

Created by

Illustrative Mathematics

Used 2+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 55 miles per hour for 2 hours. Complete the table.

1 hour, 55 miles

2 hours, 110 miles

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The table shows the amounts of onions and tomatoes in different-sized batches of a salsa recipe. Elena notices that if she takes the number in the tomatoes column and divides it by the corresponding number in the onions column, she always gets the same result. What is the meaning of the number that Elena has calculated?

The ratio is 8.

The ratio is 4.

The ratio is 2.

3.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A restaurant is offering 2 specials: 10 burritos for $12, or 6 burritos for $7.50. Noah needs 60 burritos for his party. Should he buy 6 orders of the 10-burrito special or 10 orders of the 6-burrito special? Explain your reasoning.

Evaluate responses using AI:

OFF

4.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Complete the table so that the cost per banana remains the same.

Number of BananasCost in DollarsUnit Price (dollars per banana)
40.500.50
60.500.50
70.500.50
100.500.50

Evaluate responses using AI:

OFF

5.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Two planes travel at a constant speed. Plane A travels 2,800 miles in 5 hours. Plane B travels 3,885 miles in 7 hours. Which plane is faster? Explain your reasoning.

Evaluate responses using AI:

OFF

6.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Evaluate responses using AI:

OFF

7.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

How much gas does the car use to go 100 miles? Show your reasoning.

Evaluate responses using AI:

OFF

8.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Evaluate responses using AI:

OFF