Algebra 1 | Unit 2 | Lesson 4: Equations and Their Solutions | Practice Problems

Algebra 1 | Unit 2 | Lesson 4: Equations and Their Solutions | Practice Problems

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

GCF, LCM or Neither

GCF, LCM or Neither

6th Grade

10 Qs

#5.1 Solving Systems of Linear Equations by Graphing

#5.1 Solving Systems of Linear Equations by Graphing

9th - 10th Grade

10 Qs

SAT - Rates, proportions and percents- chapter 4

SAT - Rates, proportions and percents- chapter 4

10th Grade

14 Qs

Elimination Story Problems

Elimination Story Problems

9th - 12th Grade

7 Qs

Multiple Representations of Slope

Multiple Representations of Slope

8th Grade

10 Qs

8-20 Linear Inequalities

8-20 Linear Inequalities

8th Grade

8 Qs

System of Linear Inequalities Review

System of Linear Inequalities Review

9th Grade - University

15 Qs

Telling Time and Counting Money Word Problems

Telling Time and Counting Money Word Problems

3rd Grade - University

15 Qs

Algebra 1 | Unit 2 | Lesson 4: Equations and Their Solutions | Practice Problems

Algebra 1 | Unit 2 | Lesson 4: Equations and Their Solutions | Practice Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Illustrative Mathematics

Used 1+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

An artist is selling children's crafts. Necklaces cost $2.25 each, and bracelets cost $1.50 per each. Select all the combinations of necklaces and bracelets that the artist could sell for exactly $12.00.

5 necklaces and 1 bracelet

2 necklaces and 5 bracelets

3 necklaces and 3 bracelet

4 necklaces and 2 bracelets

3 necklaces and 5 bracelets

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

An artist is selling children's crafts. Necklaces cost $2.25 each, and bracelets cost $1.50 per each. Select all the combinations of necklaces and bracelets that the artist could sell for exactly $12.00.

6 necklaces and no bracelets

No necklaces and 8 bracelets

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

If 12 cars go, then 2 vans are needed.

If 6 cars go and 11 vans go, there will be extra space.

10 cars and 8 vans isn’t enough to transport all the students.

If 20 cars go, no vans are needed.

5.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Evaluate responses using AI:

OFF

6.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

The drama club is printing t-shirts for its members. The printing company charges a certain amount for each shirt plus a setup fee of $40. There are 21 students in the drama club. If there are 21 students in the club and the t-shirt order costs a total of $187, how much does each t-shirt cost? Show your reasoning.

Evaluate responses using AI:

OFF

7.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Evaluate responses using AI:

OFF

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?