7th Grade Math Unit 1 Test (Accommodated)

7th Grade Math Unit 1 Test (Accommodated)

7th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Testing for Proportionality

Testing for Proportionality

7th Grade

10 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th - 8th Grade

11 Qs

IM Unit 2 Review

IM Unit 2 Review

7th Grade

12 Qs

Math 7: Topic 2 Review

Math 7: Topic 2 Review

7th Grade

15 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

15 Qs

Constant of Proportionality (Tables & Graphs)

Constant of Proportionality (Tables & Graphs)

7th Grade

10 Qs

Constant of Proportionality Review

Constant of Proportionality Review

7th Grade

16 Qs

Constant of Proportinality

Constant of Proportinality

7th Grade

12 Qs

7th Grade Math Unit 1 Test (Accommodated)

7th Grade Math Unit 1 Test (Accommodated)

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Leigh Emberg

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Jenny sells small cakes to raise money for soccer. She sold 6 cakes for $42.

What is the unit rate for 1 cake?

$7 per cake

$5 per cake

$10 per cake

$3 per cake

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Aiden repairs Chromebooks. It took him 5 hours to repair 15 Chromebooks. What is the unit rate for the number of Chromebooks that he can repair in 1 hour?

2 Chromebooks per hour

3 Chromebooks per hour

4 Chromebooks per hour

5 Chromebooks per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Kaiden makes bear paw stickers each week for the pep rally. Week: 2, 3, 4. Stickers: 100, 150, 200. Is the number of stickers proportional to the number of weeks? If so, what is the constant of proportionality?

Yes, the constant of proportionality is 50

Yes, the constant of proportionality is 100

No, the number of stickers is not proportional to the number of weeks

Yes, the constant of proportionality is 25

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

What is the unit rate for the cost of 1 brownie?

$4 for 1 Brownie

$1 for 4 Brownies

$5 for 1 Brownie

$1 for 5 Brownies

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Determine if the table represents a proportional relationship.

Yes, it is proportional. The constant of proportionality is 10.

No, it is not proportional.

Yes, it is proportional. The constant of proportionality is 5.

Yes, it is proportional. The constant of proportionality is 8.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Determine if the table represents a proportional relationship.

Yes, the table represents a proportional relationship. The constant of proportionality is 10.

No, the table does not represent a proportional relationship.

Yes, the table represents a proportional relationship. The constant of proportionality is 11.

No, the table does not represent a proportional relationship. The constant of proportionality is 10.

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Which of the following graphs represent a proportional relationship? Select all correct answers

A

B

C

D

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?