Week 4 Practice Problems

Week 4 Practice Problems

6th - 8th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7.SP.1 and 7.SP.2

7.SP.1 and 7.SP.2

6th - 8th Grade

10 Qs

Add, Sub, Word Problems, Estimation

Add, Sub, Word Problems, Estimation

3rd - 6th Grade

10 Qs

Ratios and Proportions Review #2

Ratios and Proportions Review #2

6th Grade

12 Qs

Unit 2.2 - Ratios and Rates

Unit 2.2 - Ratios and Rates

6th Grade

13 Qs

Interpreting Parts of an Expression Check for Understanding

Interpreting Parts of an Expression Check for Understanding

8th Grade

11 Qs

Converting Measurements

Converting Measurements

5th - 6th Grade

14 Qs

Unit Rates and Ratios 7th Grade

Unit Rates and Ratios 7th Grade

7th Grade

15 Qs

7th Ch 1 Review

7th Ch 1 Review

7th Grade

15 Qs

Week 4 Practice Problems

Week 4 Practice Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

Created by

Maille ONeil

Used 1+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

An ant can travel at a constant speed of 980 inches every 5 minutes. How far does the ant travel in 1 minute? (Do not label your answer)

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Here are the prices for cans of juice that are the same brand and the same size at different stores. Which store offers the best deal? Select the best deal.

Store X: 4 cans for $2.48

Store Y: 5 cans for $3.00

Store Z: 59 cents per can

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. What is the cost per pint? (Do not label your answer, just type the number)

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. How many pints do you get per dollar? (Do not label your answer, just type the number)

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. At this rate, how many pints can you afford for $20.00? (Do not label your answer, just type the number)

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. At this rate, how much will 8 pints of raspberries cost? (Do not label your answer, just type the number)

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Andre types 208 words in 4 minutes. Noah types 342 words in 6 minutes. Who types faster?

Andre

Noah

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?