An ant can travel at a constant speed of 980 inches every 5 minutes. How far does the ant travel in 1 minute? (Do not label your answer)
Week 4 Practice Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
Maille ONeil
Used 1+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Here are the prices for cans of juice that are the same brand and the same size at different stores. Which store offers the best deal? Select the best deal.
Store X: 4 cans for $2.48
Store Y: 5 cans for $3.00
Store Z: 59 cents per can
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. What is the cost per pint? (Do not label your answer, just type the number)
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. How many pints do you get per dollar? (Do not label your answer, just type the number)
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. At this rate, how many pints can you afford for $20.00? (Do not label your answer, just type the number)
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. At this rate, how much will 8 pints of raspberries cost? (Do not label your answer, just type the number)
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Andre types 208 words in 4 minutes. Noah types 342 words in 6 minutes. Who types faster?
Andre
Noah
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Customary and Metric Conversions

Quiz
•
4th - 6th Grade
12 questions
Measurement Conversion

Quiz
•
6th - 7th Grade
13 questions
Unit 2.2 - Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Add, Sub, Word Problems, Estimation

Quiz
•
3rd - 6th Grade
16 questions
Percent Proportions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Multi-digit multiplication, division, and expanded form

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Percentage Practice

Quiz
•
6th Grade - University
13 questions
6th Grade GMAS Math Review

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade