Module 1: Proportional Relationships (7th)

Module 1: Proportional Relationships (7th)

7th Grade

24 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Relationships

Proportional Relationships

Proportional Relationships Review

Proportional Relationships Review

Proportional Relationships

Proportional Relationships

MODULE 1: PROPORTIONAL RELATIONSHIP ASSESSMENT

MODULE 1: PROPORTIONAL RELATIONSHIP ASSESSMENT

Modeling Proportional Relationships

Modeling Proportional Relationships

7.RP Review

7.RP Review

Module 1: Proportional Relationships (7th)

Module 1: Proportional Relationships (7th)

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

Created by

Catherine Hughes

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

24 questions

Show all answers

1.

REORDER QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The table shows some of the worlds fastest animals. Order them from least (left) to greatest (right) in miles per hour.

Blue Wildebeest

Cheetah

Elk

Brown Hare

2.

CATEGORIZE QUESTION

3 mins • 1 pt

Groups:

(a) Equivalent

,

(b) NOT equivalent

96 sq. feet in 2 hours

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

10 miles per hour

1.17 miles per hour

28.7 miles per hour

17.5 miles per hour

4.

CATEGORIZE QUESTION

2 mins • 1 pt

A cinnamon toast recipe calls for 6 parts sugar to 1 part cinnamon. Sort the ingredients into the correct bins, to show wether it is proportional to the recipe.

Groups:

(a) Proportional

,

(b) NOT Proportional

9 tsp sugar to 1.5 tsp cinnamon

12 tsp sugar to 2 tsp cinnamon

4.5 tsp sugar to 0.75 tsp cinnamon

15 tsp sugar to 3 tsp cinnamon

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Marcus and his family are planning a vacation that involves horseback riding. Horseshoe Ranch charges a $12.95 ranch entrance fee plus $14.95 per hour to rent horses.

What is the total cost for hours 1, 2, 3, and 4? (in order)

$14.95, $27.90, $40.85, $53.80

$14.95, $16.95, $18.95, $20.95

$27.90, $40.85, $53.80, $66.75

$27.90, $42.85, $57.80, $72.75

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Marcus and his family are planning a vacation that involves horseback riding. Horseshoe Ranch charges a $12.95 ranch entrance fee plus $14.95 per hour to rent horses.

Is the total price proportional or not proportional to the hours spent horseback riding?

Proportional

Not Proportional

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Determine if the quantities in the two table is proportional, and explain.

Yes, because they have a common ratio.

Yes, because the number go up the same.

No, because they don't have a common ratio.

No, because they go up the same.

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?