7th Unit 2 Review Proportional Relationships

7th Unit 2 Review Proportional Relationships

7th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Scale Drawings

Scale Drawings

5th - 8th Grade

10 Qs

Models to Solve 2-Step Equations

Models to Solve 2-Step Equations

7th Grade

15 Qs

Proportions Word Problems

Proportions Word Problems

7th Grade

10 Qs

March MATHness Grade 6 Week 3

March MATHness Grade 6 Week 3

6th - 8th Grade

10 Qs

Functions: Verbal Descriptions and Equations

Functions: Verbal Descriptions and Equations

8th Grade

12 Qs

Scale Drawings

Scale Drawings

7th Grade

16 Qs

Proportion 5 - Word Problems/Setting a proportion

Proportion 5 - Word Problems/Setting a proportion

7th Grade

15 Qs

Scatter Plots and Trend Lines (Equations)

Scatter Plots and Trend Lines (Equations)

9th Grade

10 Qs

7th Unit 2 Review Proportional Relationships

7th Unit 2 Review Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

7.4D, CCSS.6.RP.A.3, 7.4A

+5

Standards-aligned

Created by

Regina Jackson

Used 2+ times

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

Diana uses 30 grams of coffee beans to make 48 ounces of coffee. When guests come, she makes 100 ounces of coffee.

When Diana has visitors, she uses ​ (a)   grams of coffee beans to make 100 ounces of coffee.

62.5
160
98.2
14.4

Tags

7.4D

2.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

A hot air balloon travels 18 miles in 3 hours. At this rate, how many miles will the hot air balloon travel in 3/4 hour?

Mathematical Equivalence

ON

Tags

7.4D

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Laney is 56 inches tall. There are 2.54 centimeters in 1 inch. What is Laney's height in centimeters?

22.05 cm

96.8 cm

142.24 cm

160.32

Tags

7.4E

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Edgar pays $67.86 for 7.8 pounds of fertilizer. What is the price per pound of fertilizer?

$6.98

$5.65

$8.70

$10.26

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The table shows the relationship between the number of miles traveled, x, and the number of gallons used, y. Which of the following equations best represents the relationship?

Tags

7.4A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The total number of eggs, y, contained in x cartons can be represented by the equation y=12x. Which of the following graphs best represents this situation?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

7.4A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The table represents some points on a linear function. Which situation can be modeled by this table?

The cost of buying x number of concert tickets for $76 each.

The number of pages, y, that can be read in 76 minutes.

The number of gallons of fuel, x, that can be used to travel 228 miles.

The amount of money spent from a savings account with y dollars.

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.C.9

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?