Week 6 Review Quiz

Week 6 Review Quiz

6th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

5th - 7th Grade

13 Qs

TOPIC 5- Understand and Use Ratio and Rate

TOPIC 5- Understand and Use Ratio and Rate

6th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

16 Qs

Ratios, Equivalent Ratios, Unit Rates

Ratios, Equivalent Ratios, Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Customary Measures

Customary Measures

4th - 6th Grade

12 Qs

Convert Customary Units of Measure

Convert Customary Units of Measure

5th - 6th Grade

18 Qs

Customary Units Conversion

Customary Units Conversion

6th Grade

12 Qs

Measurement Vocabulary

Measurement Vocabulary

4th - 6th Grade

20 Qs

Week 6 Review Quiz

Week 6 Review Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

Created by

Kevin Williams

Used 13+ times

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Elijah earned $360 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

$50 per hour
$12 per hour

$40 per hour

$45 per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If Justin can type 208 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

52 words per minute

60 words per minute

42 words per minute

32words per minute

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Will spent $6.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$2.25 per pound

$2.75 per pound

$2 per pound

$2.50 per pound

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

There are 20 dimes, 8 quarters, and 5 nickels?  What is the ratio of dimes to nickels? (Remember to simplify)

20 to 5

4 : 1

1 : 2
2 to 1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

There are 6 dimes, 4 quarters, and 4 nickels?  What is the ratio of dimes to quarters? (Remember to simplify)

12 to 8

3 : 2

6 : 4

2 to 1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

3

1

2

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate - $11.49 for 3 packages

$3.85 per package

$3.83 per package

$3.88 per package

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?