Elijah earned $360 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Week 6 Review Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy

Kevin Williams
Used 13+ times
FREE Resource
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
$40 per hour
$45 per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
If Justin can type 208 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
52 words per minute
60 words per minute
42 words per minute
32words per minute
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Will spent $6.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$2.25 per pound
$2.75 per pound
$2.50 per pound
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
There are 20 dimes, 8 quarters, and 5 nickels? What is the ratio of dimes to nickels? (Remember to simplify)
20 to 5
4 : 1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
There are 6 dimes, 4 quarters, and 4 nickels? What is the ratio of dimes to quarters? (Remember to simplify)
12 to 8
3 : 2
6 : 4
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
7.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate - $11.49 for 3 packages
$3.85 per package
$3.83 per package
$3.88 per package
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Rate Word Problems

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Customary Measurement Conversions

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
4th - 7th Grade
15 questions
6th PSSA Review 2

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Measurement Conversion

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Measurement Conversions

Quiz
•
4th - 6th Grade
15 questions
6th grade RP3d conversion factors

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade