Week 6 Review Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
+3
Standards-aligned

Kevin Williams
Used 13+ times
FREE Resource
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Elijah earned $360 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$40 per hour
$45 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
If Justin can type 208 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
52 words per minute
60 words per minute
42 words per minute
32words per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Will spent $6.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$2.25 per pound
$2.75 per pound
$2.50 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
There are 20 dimes, 8 quarters, and 5 nickels? What is the ratio of dimes to nickels? (Remember to simplify)
20 to 5
4 : 1
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
There are 6 dimes, 4 quarters, and 4 nickels? What is the ratio of dimes to quarters? (Remember to simplify)
12 to 8
3 : 2
6 : 4
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate - $11.49 for 3 packages
$3.85 per package
$3.83 per package
$3.88 per package
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Ratio and Proportions TEST

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Customary Units Conversion

Quiz
•
6th Grade
20 questions
7th Grade Unit 3(Ratios, Rates, Constant of Proportionality

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
4th - 7th Grade
15 questions
6th PSSA Review 2

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Measurement Conversion

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Measurement Vocabulary

Quiz
•
4th - 6th Grade
14 questions
Customary Measurement Conversions

Quiz
•
5th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade