Dividing Decimals using Partial Quotient

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Genesis Lara
Used 3+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Fourteen boxes of candles were sold for $91.56. What is the cost of 1 box?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
On Saturday, 12 friends go ice skating.Altogether,they pay $83.40 for admission.They share the cost equally.How much does each person pay?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Baldree and three other teachers went to lunch this weekend. The lunch total was $81.20. How much does each person owe if they split it evenly?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Anita pays $20.70 to copy an eighteen page report. What is the cost for each page?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
CIA 2 Review

Quiz
•
4th Grade - University
15 questions
Math Review Game

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Math Multiplication and Division Word Problems

Quiz
•
3rd Grade - University
15 questions
5.3G - Dividing Decimals Word Problems

Quiz
•
5th Grade
11 questions
Algebraic expression word problems

Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multiplication Fact Families

Quiz
•
3rd - 5th Grade
14 questions
Single Step Multiplication, Addition, and Subtraction Word Problems

Quiz
•
3rd Grade - University
12 questions
5.3B Whole Number Multiplication

Quiz
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade