Dividing Decimals using Partial Quotient

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Medium
Genesis Lara
Used 3+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Fourteen boxes of candles were sold for $91.56. What is the cost of 1 box?
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
On Saturday, 12 friends go ice skating.Altogether,they pay $83.40 for admission.They share the cost equally.How much does each person pay?
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Baldree and three other teachers went to lunch this weekend. The lunch total was $81.20. How much does each person owe if they split it evenly?
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Anita pays $20.70 to copy an eighteen page report. What is the cost for each page?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Decimal Review- 5th Grade

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Relationship Division and Multiplication

Quiz
•
3rd Grade - University
20 questions
Word Problems Multiplication and Division

Quiz
•
3rd Grade - University
17 questions
Decimal Review Practice 5th Grade

Quiz
•
5th Grade
12 questions
Multiplication Division Review

Quiz
•
3rd Grade - University
15 questions
Simple Division Method

Quiz
•
4th Grade - University
20 questions
Estimation Rules

Quiz
•
5th - 6th Grade
11 questions
Division word problem

Quiz
•
3rd - 5th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade