Dividing Decimals using Partial Quotient

Dividing Decimals using Partial Quotient

5th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math Multiplication and Division Word Problems

Math Multiplication and Division Word Problems

3rd Grade - University

20 Qs

Two Step Word Problems All Operations

Two Step Word Problems All Operations

4th Grade - University

16 Qs

Decimal Review Practice 5th Grade

Decimal Review Practice 5th Grade

5th Grade

17 Qs

Multiplication and Division Representations

Multiplication and Division Representations

3rd Grade - University

10 Qs

Multiplication and Division STAAR Questions

Multiplication and Division STAAR Questions

3rd Grade - University

20 Qs

Estimation Rules

Estimation Rules

5th - 6th Grade

20 Qs

Decimal Review- 5th Grade

Decimal Review- 5th Grade

5th Grade

10 Qs

Math Multiplication and Division

Math Multiplication and Division

3rd Grade - University

15 Qs

Dividing Decimals using Partial Quotient

Dividing Decimals using Partial Quotient

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

Created by

Genesis Lara

Used 3+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
A candy store owner has 8.32 pounds of jelly beans.  If she splits the jelly beans into 8 jars, how many pounds of candy will go in each jar?

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

 A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.56. What is the cost of 1 box?

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Mrs. Rice bought 27 books for the class.  What was the cost for one book if she spent a total of $67.50?

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

On Saturday, 12 friends go ice skating.Altogether,they pay $83.40 for admission.They share the cost equally.How much does each person pay?

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mrs. Baldree and three other teachers went to lunch this weekend. The lunch total was $81.20. How much does each person owe if they split it evenly?

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Anita pays $20.70 to copy an eighteen page report. What is the cost for each page?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?