9/17 Warm Up

9/17 Warm Up

7th - 8th Grade

7 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Inequalities Word Problems #1

Inequalities Word Problems #1

7th Grade

8 Qs

Writing Equations and Inequalities

Writing Equations and Inequalities

7th - 9th Grade

12 Qs

Writing Equations and Inequalities

Writing Equations and Inequalities

8th Grade

10 Qs

8th Math STAAR Blitzkrieg ROUND 2

8th Math STAAR Blitzkrieg ROUND 2

8th Grade

11 Qs

slope intercept story problems

slope intercept story problems

6th - 8th Grade

12 Qs

Writing Two-Step Equations

Writing Two-Step Equations

7th Grade

12 Qs

Solve and Graph Inequalities with Variables on Both Sides

Solve and Graph Inequalities with Variables on Both Sides

8th Grade - University

10 Qs

9.16.22 Linear Equations Quiz

9.16.22 Linear Equations Quiz

8th Grade

12 Qs

9/17 Warm Up

9/17 Warm Up

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 8th Grade

Medium

Created by

Cody [WMS]

Used 10+ times

FREE Resource

7 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION TO REPRESENT THE SITUATION


Celebrity A has 400 followers on social media and is gaining 75 followers each day. Celebrity B has 1,000 followers on social media, but is losing 25 followers a day.

400 - 75x = 1,000 + 25x

400 + 75x = 1,000 – 25x

400x - 75 = 1,000x + 25

400x + 75 = 1,000x – 25

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION TO REPRESENT THE SITUATION


Peter and his friends are going to play putt-putt. At one location, they can pay $2.00 for rentals plus $7.50 per game. At another location, it would cost $8.00 for rentals plus $6.00 per game.

2 + 7.50x = 8 + 6x

2 - 7.50x = 8 - 6x

2x + 7.50 = 8x + 6

2x - 7.50x = 8 x- 6

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The Rug store installs carpet for $80 plus $9.50 per square yard of carpet. The Magic Carpet charges $120 for installation and $7.50 per square yard of carpet. Write an inequality that could be used to determine the number of square yards of carpet that need to be installed for The Rug Store to charge more than The Magic Carpet.
80+9.50x > 120+7.50x
80+9.50x < 120+7.50x
80x+9.50 > 120x+7.50
80x+9.50 < 120x+7.50

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Select the situation that could be modeled by: 12 + 5x = 18+3x
Derek charges a base fee of $12 to walk a dog plus $5 per hour. Darla charges a base fee of $18 plus $3 an hour to walk a dog. After how many hours would they make the same amount of money?
Andy buys 12 sodas for $5 each. Alex buys 18 sodas for $3 each. If they each spent the same amount, how much did they spend?
Brian charges $12 for a hat and $5 per shirt. Blake buys 3 hats and 18 shirts. How many hats and shirts must they sell to make the same amount of money?

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Cody’s Gym charges a $15 fee to join and $30 per month. Tyler’s Gym charges a $30 fee to join and $20 per month. Write an inequality that could be used to determine after how many months Tyler’s gym would be a better deal.
30 + 20x < 15 + 30x
30x + 20 < 15x + 30
30 + 20x > 15 + 30x
30x + 20 > 15x + 30

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
A rental car agency charges $30.00 per day plus per mile $0.15. Another rental car agency charges $36.00 per day plus $0.10 per mile. Which equation could be used to determine how many miles would have to be driven in one day for both rental agencies to cost the same amount to rent? 
30 + 0.15x = 36 + 0.10x
30 - 0.15x = 36 - 0.10x
30 + 36 = 0.10x + 0.36x
36 - 30 = 0.36x + 0.10x

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
I can join video club A for $25.00 and rent videos for $1.00 each. Or, I can join video club B for $15.00 and rent videos for $2.00 each. Write an equation that could be used to determine how many rentals would be needed for the price to be equal.
25 - x = 15 - 2x
25 + 15 = x + 2x
25x + 1 = 15x + 2
25 + x = 15 + 2x