
Exploring Ratios and Rates in 7th Grade Math

Interactive Video
•

Ethan Morris
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard
17:14
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
What is a ratio?
2.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
Which of the following is NOT a way to write a ratio?
3.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
What does a rate compare?
4.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
Which of the following is an example of a rate?
5.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
What is a unit rate?
6.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
How do you find the unit rate of 120 beats every 2 minutes?
7.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
If Adrian biked 24 miles in 4 hours, how many miles did she bike in one hour?
8.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
How long does it take Ali to paint one face if she paints 4 faces in 40 minutes?
9.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
What is the unit price per scone if 3 scones cost $9.75?
10.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
How long would it take Miss Graves to grade 8 math tests if she grades 3 tests in 36 minutes?
Explore all questions with a free account
Find a similar activity
Create activity tailored to your needs using
Rates and Unit Rates

•
4th - 6th Grade
Rate and Distance Word Problems

•
4th - 5th Grade
Exploring Ratio and Rate Tables

•
6th - 10th Grade
Exploring Ratios and Rates

•
6th - 10th Grade
Understanding Unit Rates and Costs

•
5th - 7th Grade
Exploring Rates and Ratios in Depth

•
6th - 10th Grade
Understanding Rates and Unit Rates

•
5th - 8th Grade
Exploring Rates and Ratios in Math 7

•
6th - 10th Grade