
Solving Systems of Equations in Word Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned

Sophia Harris
FREE Resource
Standards-aligned
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What materials do you need for today's lesson?
A textbook and a highlighter
A notebook and a pen
A piece of scrap paper and a pencil
A calculator and a ruler
Tags
CCSS.8.EE.C.7B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step in solving the system of equations for the sum and difference of two numbers?
Graphing the equations
Eliminating one variable
Substituting values
Defining the variables
Tags
CCSS.8.EE.C.8B
CCSS.HSA.REI.C.6
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the sum of two numbers is 28 and their difference is 4, what are the two numbers?
14 and 14
20 and 8
16 and 12
18 and 10
Tags
CCSS.8.EE.C.8B
CCSS.HSA.REI.C.6
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the word problem involving Rachel and George, what do the variables x and y represent?
x is the cost of a pear, y is the cost of an apple
x is the cost of an apple, y is the cost of a pear
x is the number of apples, y is the number of pears
x is the total cost, y is the total number of fruits
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does one pear cost according to the word problem involving Rachel and George?
$0.75
$0.65
$0.35
$0.50
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does one apple cost according to the word problem involving Rachel and George?
$0.55
$0.25
$0.45
$0.35
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the high school play word problem, what do the variables x and y represent?
x is the total number of tickets, y is the total cost
x is the number of child tickets, y is the number of adult tickets
x is the number of adult tickets, y is the number of child tickets
x is the cost of a child ticket, y is the cost of an adult ticket
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Solving Two Step Equation Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Writing Equations with Variables on Both Sides

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring System of Equations Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Standard Form Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Systems of Equations

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Reasoning with Equations and Tape Diagrams in 7th Grade Math

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solving Linear Equations from Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solving Linear Equations in Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade