What materials do you need for today's lesson?

Solving Systems of Equations in Word Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard

Sophia Harris
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A textbook and a highlighter
A notebook and a pen
A piece of scrap paper and a pencil
A calculator and a ruler
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step in solving the system of equations for the sum and difference of two numbers?
Graphing the equations
Eliminating one variable
Substituting values
Defining the variables
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the sum of two numbers is 28 and their difference is 4, what are the two numbers?
14 and 14
20 and 8
16 and 12
18 and 10
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the word problem involving Rachel and George, what do the variables x and y represent?
x is the cost of a pear, y is the cost of an apple
x is the cost of an apple, y is the cost of a pear
x is the number of apples, y is the number of pears
x is the total cost, y is the total number of fruits
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does one pear cost according to the word problem involving Rachel and George?
$0.75
$0.65
$0.35
$0.50
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does one apple cost according to the word problem involving Rachel and George?
$0.55
$0.25
$0.45
$0.35
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the high school play word problem, what do the variables x and y represent?
x is the total number of tickets, y is the total cost
x is the number of child tickets, y is the number of adult tickets
x is the number of adult tickets, y is the number of child tickets
x is the cost of a child ticket, y is the cost of an adult ticket
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Slope Intercept and Standard Form Problem Solving

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solving Two Step Equation Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Writing Equations with Variables on Both Sides

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Standard Form Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Systems of Equations

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Reasoning with Equations and Tape Diagrams in 7th Grade Math

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Adding and Subtracting Rational Expressions

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Linear Relationships in Slope-Intercept Form

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade