Unit Review Prop Relationships

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
Crystal Adams
Used 5+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MATH RESPONSE QUESTION
15 mins • 10 pts
Deon went to the store to buy chicken. What is the cost of 1 pound (lb) of chicken?
Mathematical Equivalence
ON
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 10 pts
Quinn is buying sodas for his friends. Select the equation that represents the proportional relationship when the total cost is t, the cost of the sodas are $2.53, and the number of sodas is represented using n.
n = 2.53t
t = 2.53 + n
t = 2.53n + 2.53
t = 2.53n
3.
MATH RESPONSE QUESTION
15 mins • 10 pts
Paige is buying tickets for a concert. What is the constant of proportionality that relates y, the total cost in dollars, to x, the number of tickets purchased?
Mathematical Equivalence
ON
4.
MATH RESPONSE QUESTION
15 mins • 10 pts
Corley & Cole are at Six Flags with 24 rides. If they only had 8 hours to ride, how many rides could they visit in 1 hour?
Mathematical Equivalence
ON
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 10 pts
The graph shows the number of miles Antonio ran during a given number of hours. Which statement about the graph is true?
A. Selwin ran 20 miles in 1 hour.
B. Selwin ran 30 miles in 1 hour.
C. Selwin ran 10 miles in 1 hour.
D. Selwin ran 2 miles in 1 hour.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 10 pts
Edward can run as fast as 11 kilometers per hour. Which answer choice represents the same constant rate of change?
121 kilometers in 11 hours
44 kilometers in 44 hours
77 kilometers in 0.7 hours
1.1 kilometers in 11 hours
7.
MATH RESPONSE QUESTION
15 mins • 10 pts
7. Bennett & Halley are local bakers in Mansfield. They are selling 3 gourmet confetti cupcakes for $12.81. What is the constant rate of change that relates to y, the cost of each cupcake?
Mathematical Equivalence
ON
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
10 questions
Unit Rate and Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates, Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Distance, Rate and Time

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Speed, Distance, and Time Formulas

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
7th Grade ACAP Math

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Porportional Relationships

Quiz
•
7th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Order of Operations

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
45 questions
Perfect Squares and Cubes

Quiz
•
7th - 8th Grade