
Solving Systems of Equations in Word Problems
Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+5
Standards-aligned
Ethan Morris
FREE Resource
Standards-aligned
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the main problem discussed in the video?
Finding the total cost of fruits
Determining the price of apples and oranges
Calculating the number of fruits bought
Comparing prices of different fruit stands
Tags
CCSS.8.EE.C.7B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why does the narrator prefer using 'x' for apples instead of 'o' for oranges?
Because 'x' is a common variable in math
Because 'x' is easier to write
Because 'o' looks too much like a zero
Because 'o' is already used for another variable
Tags
CCSS.6.EE.B.6
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the equation for the person in front of you who bought 5 apples and 4 oranges for $10?
5x + 5y = 10
5x + 4y = 10
4x + 5y = 10
5x + 4y = 11
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the equation for your purchase of 5 apples and 5 oranges for $11?
5x + 4y = 11
4x + 5y = 11
5x + 5y = 10
5x + 5y = 11
Tags
CCSS.6.EE.C.9
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why can the system of equations be solved in this case?
Because the ratios of x and y are different
Because both equations have the same total cost
Because the ratios of x and y are the same
Because both equations have the same number of variables
Tags
CCSS.8.EE.C.8B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step taken to eliminate the x variable?
Adding the two equations
Multiplying the second equation by -1
Subtracting the second equation from the first
Dividing both equations by 5
Tags
CCSS.8.EE.C.8B
CCSS.HSA.REI.C.6
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the price of one orange after solving the equations?
$0.50
$1.00
$1.50
$2.00
Tags
CCSS.8.EE.C.7B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade