Exploring Applications of Systems of Equations

Exploring Applications of Systems of Equations

Assessment

Interactive Video

Created by

Olivia Brooks

Mathematics

6th - 10th Grade

Hard

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the first step in solving word problems with systems of equations?

Answer in words

Solve the equations

Write the equations

Define the variables

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What method is used when the equations have common coefficients?

Substitution

Graphing

Elimination

None of the above

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In the first example, what is the sum of the two numbers?

18

32

25

50

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In the second example, what does the first number plus twice the other number equal?

17

11

39

6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How do you create common coefficients for equations?

Subtract the equations

Divide the equations

Multiply the equations by opposite coefficients

Add the equations

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the cost of one box of pens in the third example?

$185

$2255

$1645

$4.25

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the cost of one box of pencils in the third example?

$1645

$2255

$185

$4.25

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much did Gabby pay for four pens and five pencils?

$671

$6.71

$7.12

$712

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the cost of one pen in the fourth example?

$1.19

$0.26

$208

$4.76

10.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the cost of one pencil in the fourth example?

$208

$0.26

$1.19

$4.76

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?