
6th Grade Math Chapter 4 Review Challenge

Interactive Video
•

Lucas Foster
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard
17:39
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
What is the main topic of Chapter 4?
2.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
How should you write a ratio comparing nickels to pennies?
3.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
What is the ratio of wins to total games played if a team had 4 wins and 6 losses?
4.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
How many folders can Isabelle buy with $27 if 5 folders cost $9?
5.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
How many shirts can Isabelle buy if each costs the same and she has enough for 4 shirts?
6.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
Is the ratio 3 to 8 equivalent to 15 to 32?
7.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
Which box of crackers costs less per ounce?
8.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
What is the unit rate if a box of Cheez-Its costs $3.12 for 12 ounces?
9.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
If Fatima earns $24 for 4 hours of tutoring, how many hours will it take her to earn $42?
10.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
Will there be 14 inches of snow after 7 minutes if snow is falling at a rate of 2 inches per minute?
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
8 questions
Calculating Actual Lengths from Scale Drawings Using Ratios and Proportions

•
6th - 8th Grade
8 questions
Unit Conversion and Measurement Problems

•
6th - 8th Grade
11 questions
Counting Dimes and Nickels Effectively

•
6th - 10th Grade
11 questions
Unit Conversion and Measurement Problems

•
5th - 8th Grade
11 questions
Exploring Coin Combinations and Tally Marks

•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Dollar and Cents for Kids

•
6th - 10th Grade
8 questions
Understanding Proportions and Cross Products

•
6th - 8th Grade
11 questions
Counting Coins to Make a Dollar

•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd

•
3rd Grade
15 questions
Grade 3 Simulation Assessment 1

•
3rd Grade
37 questions
Math STAAR Review

•
4th Grade
12 questions
Earth Day

•
4th Grade
19 questions
HCS Grade 5 Simulation Assessment_1 2425sy

•
5th Grade
20 questions
Science STAAR Review! 23-24

•
5th Grade
22 questions
HCS Grade 4 Simulation Assessment_1 2425sy

•
4th Grade
16 questions
Grade 3 Simulation Assessment 2

•
3rd Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

•
6th Grade
36 questions
6th Grade Math STAAR Review

•
6th Grade
5 questions
8.PS/PFA Quizizz Day 1

•
6th - 8th Grade
33 questions
7th Math STAAR Review

•
7th Grade
18 questions
Math Review

•
6th Grade
19 questions
6th grade Math STAAR Review

•
6th Grade
20 questions
Math Review

•
7th Grade
20 questions
One Step Equations

•
6th Grade