Unit Rate (Answer Check)

Unit Rate (Answer Check)

7th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Graphing Proportional Relationships

Graphing Proportional Relationships

6th - 7th Grade

11 Qs

Finding Proportional Relationships in Everyday Situations

Finding Proportional Relationships in Everyday Situations

7th Grade - University

10 Qs

6th Grade Proportional Equations & Ratios Challenge

6th Grade Proportional Equations & Ratios Challenge

6th Grade - University

10 Qs

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

7th Grade

13 Qs

Decimals Word Problems (GED)

Decimals Word Problems (GED)

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rate (intro)

Unit Rate (intro)

6th - 8th Grade

12 Qs

7th Grade Proportional Relationships: Find the Unknowns!

7th Grade Proportional Relationships: Find the Unknowns!

7th Grade - University

10 Qs

Real-Life Proportions and Graphing Ratios Quiz

Real-Life Proportions and Graphing Ratios Quiz

6th Grade - University

10 Qs

Unit Rate (Answer Check)

Unit Rate (Answer Check)

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Judy P

Used 4+ times

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

The babysitter made $114 in 12 hours. How much money did he make in 1 hour?

$9.50

$10.00

$8.00

$12.00

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

The chef made 45 pancakes in 6 minutes. How many pancakes did she make in 1 minute?

7.5

6

8

9

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

The airplane flew 4848 miles in 8 hours. How many miles per hour did it fly?

606

.00165

38,784

8

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

The bookstore sold 8 books for $66. At that rate, how much was one book?

8.25 dollars

7.50 dollars

9.00 dollars

8.00 dollars

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

It took 24 hours to fill up the town swimming pool with 18,000 gallons of water. How many gallons were filled in 1 hour?

750 gallons

800 gallons

850 gallons

900 gallons

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

The runner completed 26.2 miles in 4 hours. How far did he run in 1 hour?

6.55 miles

6.2 miles

5.5 miles

7 miles

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

The baker used 18 eggs for 5 cakes. How many eggs were used per cake?

2 eggs

3.6 eggs

4 eggs

5 eggs

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

The walk to school takes 15 minutes and it is 1.2 miles. How far can you walk in 1 minute, at that rate?

0.08 miles

0.1 miles

0.12 miles

0.15 miles

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Hot chocolate mix costs $6.48 for 3 boxes. How much does 1 box cost?

$2.16

$2.00

$2.50

$2.10