WRITE AN EQUATION
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Creating Equations A-CED.1
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Shannon Buchanan
Used 3+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
WRITE AN EQUATION
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
24-10=7x
24+7x=10
10+7x=24
10+x=14
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
10 questions
Algebraic Equation Word Problems
Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
Equation Word Problems
Quiz
•
8th Grade - University
14 questions
Equations Variable Both Sides
Quiz
•
8th Grade
12 questions
Solving Multistep Equations Word Problems
Quiz
•
7th Grade
12 questions
Match Story Problems to Equations
Quiz
•
7th Grade
12 questions
Representing Equations in a Story Problem
Quiz
•
7th Grade
12 questions
Solving One Variable Word Problems With An Equation
Quiz
•
7th Grade
11 questions
Equations with Multiple Variables
Quiz
•
8th Grade
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties
Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)
Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations
Lesson
•
7th - 8th Grade