Week 6 Practice Problems

Week 6 Practice Problems

6th - 8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimal Subtraction Quest: Fun with Two-Step Problems

Decimal Subtraction Quest: Fun with Two-Step Problems

4th Grade - University

10 Qs

Metric Units Adventure: Add and Convert for Grade 4

Metric Units Adventure: Add and Convert for Grade 4

4th Grade - University

10 Qs

Mastering Addition and Subtraction of Rational Numbers

Mastering Addition and Subtraction of Rational Numbers

5th Grade - University

10 Qs

Decimals in Action: Adding and Understanding Place Value

Decimals in Action: Adding and Understanding Place Value

3rd Grade - University

10 Qs

Mastering Measurement: Add, Subtract & Estimate Fun!

Mastering Measurement: Add, Subtract & Estimate Fun!

4th Grade - University

10 Qs

Estimating and Applying Decimals in Real-Life Scenarios

Estimating and Applying Decimals in Real-Life Scenarios

4th Grade - University

10 Qs

Perimeter Puzzles: Measurement Challenges for Grade 4

Perimeter Puzzles: Measurement Challenges for Grade 4

4th Grade - University

10 Qs

Rational Decimals: Add and Subtract with Real-Life Scenarios

Rational Decimals: Add and Subtract with Real-Life Scenarios

5th Grade - University

10 Qs

Week 6 Practice Problems

Week 6 Practice Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Easy

CCSS
5.NBT.B.7, 6.EE.B.5, 5.NBT.A.2

+3

Standards-aligned

Created by

Maille ONeil

Used 1+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Calculate the product:

(5.4) ⋅ (2.4)

Tags

CCSS.5.NBT.A.2

CCSS.5.NBT.B.7

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Calculate the product:

(1.67) ⋅ (3.5)

Tags

CCSS.5.NBT.A.2

CCSS.5.NBT.B.7

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

A pound of blueberries costs $3.98 and a pound of clementines costs $2.49. What is the combined cost of 0.6 pounds of blueberries and 1.8 pounds of clementines? Round your answer to the nearest cent.

Type your answer WITHOUT a label (no $).

Tags

CCSS.5.NBT.A.4

CCSS.5.NBT.B.7

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

A roll of ribbon was 12 meters long. Diego cut 9 pieces of ribbon that were 0.4 meters each to tie some presents. He then used the remaining ribbon to make some wreaths. Each wreath required 0.6 meters.

How many meters of ribbon were available for making wreaths?

Type your answer WITHOUT a label.

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Find the difference:

0.151 - 0.028

Tags

CCSS.5.NBT.A.3

CCSS.5.NBT.B.7

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Find the difference:

0.106 - 0.0315

Tags

CCSS.5.NBT.A.3

CCSS.5.NBT.B.7

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Find the quotient:

24.2 ÷ 1.1

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?