Unit 2 Review Independent

Unit 2 Review Independent

4th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Word Problems and Estimation: Multi-Digit Math Challenge

Word Problems and Estimation: Multi-Digit Math Challenge

5th Grade - University

10 Qs

Real-Life Multiplication: Solving Everyday Problems

Real-Life Multiplication: Solving Everyday Problems

5th Grade - University

10 Qs

Multi-Digit Multiplication

Multi-Digit Multiplication

4th - 5th Grade

10 Qs

Georgia Milestone Number System Fluency

Georgia Milestone Number System Fluency

6th Grade

10 Qs

Gr. 6 Topic 13

Gr. 6 Topic 13

6th Grade

12 Qs

Grade 4 Multiplication: Ten Times the Fun!

Grade 4 Multiplication: Ten Times the Fun!

4th Grade - University

10 Qs

Problem Solving with Division

Problem Solving with Division

4th Grade

12 Qs

Percent Retake Test

Percent Retake Test

7th Grade

10 Qs

Unit 2 Review Independent

Unit 2 Review Independent

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Medium

Created by

Autumn Baca

Used 1+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Google Maps said it was 1,160 miles from San Antonio, Texas to Orlando, Florida.  Mr. Young drove 698 miles and then stopped for the night.  Create a strip diagram to show m, how many more miles he needs to drive to get to Orlando.


Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Google Maps said it was 1,160 miles from San Antonio, Texas to Orlando, Florida.  Mr. Young drove 698 miles and then stopped for the night.  Create an equation to show m, how many more miles he needs to drive to get to Orlando.


1,160 + m = 698

1, 160 + 698 = m

1, 160 + m + 698 = ?

1, 160 - 698 = m

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Google Maps said it was 1,160 miles from San Antonio, Texas to Orlando, Florida.  Mr. Young drove 698 miles and then stopped for the night.  How many more miles he needs to drive to get to Orlando?


500 miles
400 miles
600 miles
462 miles

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bakery produces 300 loaves of bread each day. The bakery makes 80 more pastries per day than loaves of bread. Which equation can be used to find x, the total number of loaves of bread and pastries the bakery makes in one day?

300 + 80 = x

300 - 80 = x

300 + 80 + 80 = x

300 + 80 + 300 = x

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A bakery produces 300 loaves of bread each day. The bakery makes 80 more pastries per day than loaves of bread. What is the total number of loaves of bread and pastries the bakery makes in one day?

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

4.5 + 6.82

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

12.2 + 4.65

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Melanie has $40. She wants to buy a shirt for $30 and a toy for $25. Create an equation that can be used to find x, the amount of money Melanie still needs to buy the shirt and toy?

40 + 30 + 25 = x

40 + 30 + 25 = x

40 - 35 -25 = x

35 + 25 - 40 = x