CBA #3 REVIEW

CBA #3 REVIEW

8th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportion and Slope

Proportion and Slope

8th Grade - University

10 Qs

Slope and Similar Triangles Rise Over Run

Slope and Similar Triangles Rise Over Run

8th Grade - University

10 Qs

Slope Similar Triangle

Slope Similar Triangle

8th Grade - University

14 Qs

Extra Practice with Similar Slope Triangles

Extra Practice with Similar Slope Triangles

8th Grade

9 Qs

Daily Spiral 10/17

Daily Spiral 10/17

8th Grade

13 Qs

Unit 4 Review #2: Slope and Y-intercept

Unit 4 Review #2: Slope and Y-intercept

7th - 8th Grade

15 Qs

Slope of Similar Triangles Sides

Slope of Similar Triangles Sides

8th Grade - University

10 Qs

Similar Triangles on a Line

Similar Triangles on a Line

8th - 9th Grade

16 Qs

CBA #3 REVIEW

CBA #3 REVIEW

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

AUDREY MCLEAN

Used 24+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Gwen spent $12.50 to purchase 5 bracelets. Each bracelet cost the same amount. Which graph has a slope that best represents this rate?

Graph A

Graph B

Graph C

None of the above

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

On a map scale, 2 inches represents 60 miles. Which function can be used to show the relationship between x, the number of inches on the map, and y, the actual distance in miles?

y = 60x

y = 30x + 60

y = 30x

y = 60x + 60

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

The cost for electricity varies directly with the amount of kilowatt-hours of electricity used. The cost for using 908 kilowatt-hours of electricity was $108.96. What is the unit rate?

$8.33

$799.04

$108.96

$0.12

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The cost for electricity varies directly with the amount of kilowatt-hours of electricity used. The cost for using 908 kilowatt-hours of electricity was $108.96. What was the cost for using 1,079 kilowatt-hours of electricity?

$62.04

$91.69

$108.96

$129.48

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

What are the slope and y-intercept of the function shown on the coordinate grid?

Slope: 1, y-intercept: (0, 4)

Slope: 0.5, y-intercept: (0, 4)

Slope: 0.5, y-intercept: (0, -2)

Slope: 1, y-intercept: (0, -2)

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A survey of customers at a restaurant revealed that 7 out of 10 customers preferred the restaurant’s new spaghetti sauce. Which graph shows the correct linear relationship between the total number of customers and the customers who preferred the new spaghetti sauce?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

The number of gift baskets Nikki can make varies directly with the amount of time she spends making the

baskets. She can make 4 baskets in 1/2 hour.

How many baskets can Nikki make in 7 hours?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?