
CBA #3 REVIEW

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
AUDREY MCLEAN
Used 24+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Gwen spent $12.50 to purchase 5 bracelets. Each bracelet cost the same amount. Which graph has a slope that best represents this rate?
Graph A
Graph B
Graph C
None of the above
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
On a map scale, 2 inches represents 60 miles. Which function can be used to show the relationship between x, the number of inches on the map, and y, the actual distance in miles?
y = 60x
y = 30x + 60
y = 30x
y = 60x + 60
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
The cost for electricity varies directly with the amount of kilowatt-hours of electricity used. The cost for using 908 kilowatt-hours of electricity was $108.96. What is the unit rate?
$8.33
$799.04
$108.96
$0.12
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The cost for electricity varies directly with the amount of kilowatt-hours of electricity used. The cost for using 908 kilowatt-hours of electricity was $108.96. What was the cost for using 1,079 kilowatt-hours of electricity?
$62.04
$91.69
$108.96
$129.48
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
What are the slope and y-intercept of the function shown on the coordinate grid?
Slope: 1, y-intercept: (0, 4)
Slope: 0.5, y-intercept: (0, 4)
Slope: 0.5, y-intercept: (0, -2)
Slope: 1, y-intercept: (0, -2)
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A survey of customers at a restaurant revealed that 7 out of 10 customers preferred the restaurant’s new spaghetti sauce. Which graph shows the correct linear relationship between the total number of customers and the customers who preferred the new spaghetti sauce?
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
The number of gift baskets Nikki can make varies directly with the amount of time she spends making the
baskets. She can make 4 baskets in 1/2 hour.
How many baskets can Nikki make in 7 hours?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
7 questions
Mixed Review Checkpooint 4

Quiz
•
8th Grade
15 questions
NEW 2024 SATURDAY MATH CAMP SLOPE ALL STAAR TYPES

Quiz
•
8th Grade
10 questions
8th Math STAAR Review Functions & Slope

Quiz
•
8th Grade
10 questions
STAAR Mock - DAY 1 Review

Quiz
•
8th Grade
9 questions
Similar Right Triangles on a Slope

Quiz
•
8th Grade
8 questions
Similar Right Triangles on the same Slope

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Quizizz: Extra Credit Unit 3B

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Algebra I

Quiz
•
8th Grade - University
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Real Number System

Quiz
•
8th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
32 questions
Rate of Change Review

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Solving Equations

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Two-Step Equations

Quiz
•
8th Grade
17 questions
Logos!

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Weekly Review Term 1 Week 4

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Rational and Irrational Numbers

Quiz
•
8th Grade