Math_G4_Quizziz

Math_G4_Quizziz

4th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Reasoning Topic Review

Proportional Reasoning Topic Review

7th Grade

11 Qs

Real-Life Systems of Equations: Solve and Interpret

Real-Life Systems of Equations: Solve and Interpret

8th Grade - University

10 Qs

Linear Equations in Real Life: Solve and Interpret

Linear Equations in Real Life: Solve and Interpret

8th Grade - University

10 Qs

Solving Real-Life Systems of Equations: Grade 8 Challenge

Solving Real-Life Systems of Equations: Grade 8 Challenge

8th Grade - University

10 Qs

Solving Real-Life Linear Equations with Graphs

Solving Real-Life Linear Equations with Graphs

8th Grade - University

10 Qs

Solving Real-World Systems of Equations for 8th Grade

Solving Real-World Systems of Equations for 8th Grade

8th Grade - University

9 Qs

Mastering Elimination: Solve & Verify Systems of Equations

Mastering Elimination: Solve & Verify Systems of Equations

8th Grade - University

10 Qs

Real-Life Systems of Equations: Reasonableness & Graphing

Real-Life Systems of Equations: Reasonableness & Graphing

8th Grade - University

9 Qs

Math_G4_Quizziz

Math_G4_Quizziz

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Medium

Created by

Hồng Ngọc Nguyễn

Used 6+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Question 1. A company logs the number of minutes employees use on company cell phones. In April, the employees used 2,843 minutes. In May, the employees used 4,923 minutes. Which is a good estimate of the number of minutes the employees used in April and May?

A. 5,000 minutes

B. 6,000 minutes

C. 8,000 minutes

D. 9,000 minutes

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Question 2. An office building sells for $350,000. A house nearby sells for 245,600. How much more money does the office building sell for?

A. $104,400

B. $105,400

C. $150,400

D. $140,500

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Question 3. A concession stand has $620. They earn $525 selling popcorn and $162 selling drinks. They spend $365 to order more supplies. Write an equation to show how much money the concession stand has now.

A. m = 620 + 525 + 162 + 365

B. m = 620 + 525 - 162 + 365

C. m = 620 + 525 + 162 - 365

D. m = 620 - 525 + 162 + 365

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Question 4. An elementary school is collecting box tops. The table shows how many box tops each grade has collected.

Which two grades combined have collected about 5,000 box tops?

A. Grade 2 & 4

B. Grade 1 & 3

C. Grade 3 & 4

D. Grade 2 & 3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Question 5.A bakery sold 1,353 muffins on Friday and 2,231 muffins on Saturday. How many muffins did the bakery sell?

A. 3,583 muffins

B. 3,584 muffins

C. 3,548 muffins

D. 3,534 muffins

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Question 6.

39,491 + 56,356 = ?

A. 95,847

B. 96,847

C. 95,848

D. 95,857

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Question 7.

6,763 - 5,498 = ?

A. 1,255

B. 1,255

C. 1,265

D. 1,165

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?