
Cost Functions and Production Analysis

Interactive Video
•
Mathematics, Business
•
9th - 12th Grade
•
Hard

Olivia Brooks
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the fixed cost for the company producing the new product?
$11 per item
$17 per item
$290,000
$200,000
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does it cost to produce each of the first 2000 items?
$11
$17
$34,000
$290,000
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does the variable x represent in the cost function?
The cost per item
The total cost
The fixed cost
The number of items produced
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost function for the first 2000 items?
11x + 302,000
17x + 11
17x + 290,000
290,000
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total cost for producing the first 2000 items?
$34,000
$290,000
$324,000
$302,000
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per item after the first 2000 items?
$11
$22,000
$17
$290,000
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How is the cost function for items beyond 2000 derived?
By using the same cost as the first 2000 items
By multiplying $11 with items beyond 2000 and adding fixed costs
By subtracting $22,000 from the total
By adding $17 per item
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Understanding Demand, Cost, and Profit

Interactive video
•
10th - 12th Grade
11 questions
Related Rates and Profit Functions

Interactive video
•
9th - 12th Grade
11 questions
Costco Business Model Insights

Interactive video
•
9th - 12th Grade
6 questions
CLEAN : Final concert dress worn by Amy Winehouse sells for 243.000 dollars

Interactive video
•
9th - 12th Grade
11 questions
Population Growth in Middleville and Little Ville

Interactive video
•
9th - 12th Grade
11 questions
Profit and Cost Functions Analysis

Interactive video
•
9th - 12th Grade
11 questions
Profit and Income Functions

Interactive video
•
9th - 12th Grade
11 questions
Profit Function and Quadratic Analysis

Interactive video
•
10th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
20 questions
1.1 (b) Add / Sub/ Multiply Polynomials

Quiz
•
12th Grade
20 questions
Order of Operations

Quiz
•
9th Grade
19 questions
Order of Operations

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Segment Addition Postulate Introduction

Quiz
•
9th - 10th Grade
20 questions
Algebra 1 Review

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Combining Like Terms

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Two Step Equations

Quiz
•
9th Grade