Understanding ratio notation, rate language and unit rates

Understanding ratio notation, rate language and unit rates

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios Review

Ratios Review

6th Grade

18 Qs

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

6th Grade

15 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

6th Grade

20 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios and Unit Rates 6th Summer

Ratios and Unit Rates 6th Summer

6th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates 6th Grade

Ratios, Rates, Unit Rates 6th Grade

6th Grade

20 Qs

Understanding ratio notation, rate language and unit rates

Understanding ratio notation, rate language and unit rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

Used 6+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Find the ratio of:


blue circles to yellow shapes

1:3

1:12

3:1

4:12

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Simplify the ratio: 6/2

12:6

3

1/3

3/1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

5 pants to 6 shirts

3:1

6:5

5:6

1:3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Three quarters of the junior members of a tennis club are boys and the rest are girls. What is the ratio of boys to girls?

3:4

4:3

1:3

3:1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears.


What is the ratio of pears to ALL fruit?

5:4

5:11

2:5

6:5

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 5 pts

Addison drove 1,080 miles in 20 hours.  What was her speed in miles per hour?  

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

14 boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

$1.30

$13.00

$6.50

$0.65

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?