Understanding ratio notation, rate language and unit rates

Understanding ratio notation, rate language and unit rates

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Chapter 3 Rates and Ratios

Chapter 3 Rates and Ratios

6th Grade

21 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates, and Proportions

Ratios, Rates, Unit Rates, and Proportions

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates, Ratios and Unit Rates

Rates, Ratios and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Ratio and Unit Rate

Ratio and Unit Rate

4th - 6th Grade

20 Qs

 Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

6th Grade

17 Qs

Ratios, Unit Rates, and Percents Review

Ratios, Unit Rates, and Percents Review

6th Grade

20 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

6th - 8th Grade

20 Qs

Understanding ratio notation, rate language and unit rates

Understanding ratio notation, rate language and unit rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

Used 6+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Find the ratio of:


blue circles to yellow shapes

1:3

1:12

3:1

4:12

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Simplify the ratio: 6/2

12:6

3

1/3

3/1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

5 pants to 6 shirts

3:1

6:5

5:6

1:3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Three quarters of the junior members of a tennis club are boys and the rest are girls. What is the ratio of boys to girls?

3:4

4:3

1:3

3:1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears.


What is the ratio of pears to ALL fruit?

5:4

5:11

2:5

6:5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 5 pts

Addison drove 1,080 miles in 20 hours.  What was her speed in miles per hour?  

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

14 boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

$1.30

$13.00

$6.50

$0.65

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?