Solving mathematical and real-world problems involving all forms of rational numbers

Solving mathematical and real-world problems involving all forms of rational numbers

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Latihan SPLDV

Latihan SPLDV

6th - 8th Grade

17 Qs

SOAL PTS KELAS 3 TEMA 1

SOAL PTS KELAS 3 TEMA 1

3rd - 9th Grade

20 Qs

Stratégies de calcul mental

Stratégies de calcul mental

7th - 12th Grade

16 Qs

(三年级) 数据处理

(三年级) 数据处理

1st - 12th Grade

16 Qs

Solving Equations Review - Mixed!

Solving Equations Review - Mixed!

7th - 12th Grade

15 Qs

números negativos nivel 1

números negativos nivel 1

7th Grade

20 Qs

Giải bài toán bằng cách lập phương trình

Giải bài toán bằng cách lập phương trình

6th - 9th Grade

20 Qs

Operatoria Fracciones I

Operatoria Fracciones I

7th Grade

15 Qs

Solving mathematical and real-world problems involving all forms of rational numbers

Solving mathematical and real-world problems involving all forms of rational numbers

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
3.OA.D.8, 4.OA.A.3, 7.EE.B.3

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

Used 3+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Karl earned $142.37 this month running errands for his uncle’s business. If he needs to pay $38.81 for a bill, about how much does he have left to spend?

$100.00

$130.00

$150.00

$180.00

Tags

CCSS.3.OA.D.8

CCSS.4.OA.A.3

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jaime wrote 4.4-0.33 = 1.1. Is his answer reasonable?

No, the estimate would be 4-0=4

Yes, the estimate would be 4.4-0.33=1.1

Tags

CCSS.3.OA.D.8

CCSS.4.OA.A.3

CCSS.7.EE.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lesson 11

Kevin spends $𝟏𝟏. 𝟐𝟓 on lunch every week during the school year. If there are 𝟑𝟓. 𝟓 weeks during the school year, how much does Kevin spend on lunch over the entire school year? Remember to round to the nearest penny.

$399.38

$399.37

$399.36

$399.35

Tags

CCSS.3.OA.D.8

CCSS.4.OA.A.3

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Jessica’s bill at Terrific Tacos was $23.50 not including tax.  She wants to leave a tip that is around 18% of the bill.  What is the total cost of the lunch, including the tip, without the tax?

$4.23

$23.68

$25.38

$27.73

Tags

CCSS.3.OA.D.8

CCSS.4.OA.A.3

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Kaci had $100 to spend for school clothes. She bought a skirt for $33.76, two shirts for $10.15 each, and a pair of shoes for $23.55. She spent the rest of the money for a belt. About how much money did Kaci's belt cost?

$42
$22
$32
$52

Tags

CCSS.3.OA.D.8

CCSS.4.OA.A.3

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A patio is rectangular. Its length is 8.3 meters and its width is 5.6 meters. What is the approximate perimeter of the patio? Round your answer to the nearest whole number.

47 meters

28 meters

14 meters

27.8 meters

Tags

CCSS.3.OA.D.8

CCSS.4.OA.A.3

CCSS.7.EE.B.3

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 5 pts

The Bailey family is traveling 487.5 miles for a family vacation. If they estimate they can

travel 75 miles per hour, how many hours will it take for the Bailey’s to arrive? ____hours

Tags

CCSS.3.OA.D.8

CCSS.4.OA.A.3

CCSS.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?