Solving multi-step problems using linear equations in one variable

Solving multi-step problems using linear equations in one variable

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Two-Step Equations/Inequalities

Two-Step Equations/Inequalities

6th - 8th Grade

15 Qs

One-step equations

One-step equations

6th - 8th Grade

15 Qs

Combining Like Terms & Distributive Property W/ Solving Eqs.

Combining Like Terms & Distributive Property W/ Solving Eqs.

7th - 12th Grade

21 Qs

Expressions and equations - Review B

Expressions and equations - Review B

7th Grade

15 Qs

Evaluating Expressions

Evaluating Expressions

5th - 7th Grade

20 Qs

Equations Review

Equations Review

7th - 8th Grade

20 Qs

5.NF.2-6 Test Review

5.NF.2-6 Test Review

4th - 7th Grade

15 Qs

Numbers and Operations Review

Numbers and Operations Review

7th Grade

18 Qs

Solving multi-step problems using linear equations in one variable

Solving multi-step problems using linear equations in one variable

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Lance is buying new things for his room. He wants some posters and a new rug. He spent $44.50 total. If the rug costs $27 and the posters cost $2.50 each, how many did he buy?

After you have identified the equation , solve it on your HW paper.

44.5 = 2.5x - 27

44.5 - 2.5 = 27x

27x + 2.5 = 44.5

2.5x + 27 = 44.5

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Samuel took a taxi from his home to the airport. The taxi charges $3 as a base fare, plus $1.50 for each mile traveled. Samuel was charged $30 for the ride. How many miles does Samuel live from the airport?

18 miles

20 miles

22 miles

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

In order to join a dancing club, there is a $30 startup fee and a $4 monthly fee. After how many months will the total cost be $58?

7 months

6 months

5 months

4 months

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Peter and his friends are going to play putt-putt. At one location, they can pay $2.00 for rentals plus $7.50 per game. At another location, it would cost $8.00 for rentals plus $6.00 per game. How many games would they have to play in order for either location to cost the same amount? Write and solve an equation to find the solution.

2 games

3 games

4 games

5 games

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

z=-16

z=4

z=16

z=-4

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Solve the equation: 1.8x + 2.2 = 5.6

1.9

2.5

1.5

2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?